Floppede i Danmark: Nu er han klar for mesterklub

Han fik bare et et par måneder i dansk fodbold uden at gøre noget væsen af sig, og nu har midtbanespiller Ogenyi Onazi fundet sig en ny arbejdsgiver.



Han kom med et imponerende cv, der talte mange nigerianske landskampe samt klubber som SS Lazio og Trabzonspor, men midtbanespiller Ogenyi Onazi blev aldrig noget hit i dansk fodbold og Sønderjyske, som han ellers skiftede til sidst i sommerens transfervindue.

Og i starten af januar fik han så ophævet sin aftale med klubben fra Haderslev, da det bare var blevet til sølle to minutters Superliga-fodbold for SønderyjskE.

Siden har midtbanemanden, 28 år, ledt efter en ny arbejdsgiver, og nu er det endelig lykkedes for Onazi at finde en ny klub.

Ogenyi Onazi rykker til den litauiske klub FK Zalgiris.

Det fremgår af klubbens hjemmeside, men der står ikke noget om, hvor lang aftale parterne har indgået.

Det er ikke meget fodbold, Onazi har spillet de senere år. Han kom til SønderjyskE efter et halvt år i Denizlispor, som hentede ham på en fri transfer i Trabzonspor i januar 2020. Her blev det til 376 minutters førsteholdsfodbold, og siden spillede han altså to minutters Superliga-fodbold for den danske klub samt 75 minutter i Sydbank Pokalen.

Ganske givet er håbet for midtbanespilleren, at han nu kommer ind i et forløb med kontinuerlig spilletid, så han igen kan være i spil til en større adresse end Litauen.

Onazi har 51 landskampe på cv’et, og han har tidligere været med til at vinde Africa Cup of Nations med Nigeria. Det blev til i alt 110 førsteholdskampe for Lazio, som han repræsenterede fra 2011 til 2016.

Du kan her læse mere om, hvorfor midtbanespilleren så hurtigt forlod dansk fodbold.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Jubler over store FC København-nyheder

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

En sort plet på hans eftermæle

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mohamed Salah skriver under med denne klub

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

Færdig i dansk klub efter 2 dage

FCM-transfer i fare

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

LIVE: AGF klarede presset!

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: FC København afviser millionbud