,

Forbereder kæmpe transfer

Real Madrid har angiveligt tænkt sig at bruge mange penge på en central midtbanespiller denne sommer.



Efter 13 sæsoner og 590 kampe i Real Madrid-trøjen er det nu slut i den spanske storklub for den tidligere Ballon d’Or-vinder, der lørdag spiller sin sidste kamp for madrilenerne i hjemmekampen mod Real Sociedad.

Og ifølge AS betyder afskeden med Luka Modric, at Real Madrid skal ud og hente en central midtbanespiller på sommerens transfermarked.

Ifølge AS er det Real Madrids beslutning at sige farvel til Luka Modric, da den 39-årige tidligere Ballon d’Or-vinder selv var interesseret i at blive i den spanske hovedstad selv med en lavere løn. Efter en skuffende sæson ønsker Real Madrid fornyelse i truppen, og ifølge AS er klubpræsident Florentino Perez og co. klar til at bruge ‘et kæmpe beløb’ på en ny midtbanespiller.

Denne gang lurer madrilenerne altså ikke på at hente en profil på en fri transfer, som man eksempelvis så med Kylian Mbappé sidste sommer, og sigtekornet er angiveligt rettet mod Manchester City, hvor den spanske europamester Rodri er Real Madrids førsteprioritet.

Manchester City-stjernen pådrog sig en alvorlig knæskade i september, men gjorde i weekenden comeback, da han blev indskiftet i de sidste minutter af 3-1-sejren over Bournemouth.

Rodri, der fylder 29 år til juni, har kontrakt med Manchester City frem til sommeren 2027, så Real Madrid kommer ikke udenom at skulle forhandle med Premier League-klubben om midtbanespilleren, der vandt Ballon d’Or sidste år.

AS peger afslutningsvist på, at det i skrivende stund er uvist, om Rodri kan genfinde det tårnhøje niveau, han præsterede på inden den alvorlige knæskade, hvilket også spiller ind i Real Madrids overvejelser. Uanset hvad forventes det dog, at Real Madrid henter en markant forstærkning til den centrale midtbane efter sommerens klub-VM.

Blandt de øvrige emner på blokken nævnes Enzo Fernandez, Tijjani Reijnders, Alexis Mac Allister, Hugo Larsson og Stuttgarts tyske landsholdsspiller Angelo Stiller.





FCM jagter erstatning for stor profil



LIVE

TransferLIVE: FC Nordsjælland på rov i Bodø/Glimt


Mesterklub byder 225 millioner på dansk stjerne

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

Nye AGF-tider? Det kan vælte ind med mål

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.

Forbløffet: ‘Hold kæft, han er god!’

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Kasper Høghs værdi er eksploderet

Afsløring: I dialog med Brøndby

Brøndby henter angriber for næsen af storklubber

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Foreslår FCK-angriber til Brøndby og AGF

Genistreg af PC? Jagter dansk profil

Nu taler ‘CV’ om hektisk trænerjagt

Afslører: Jagter milliondyr profil


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Man Utd-fans raser på klubben: Et slag i ansigtet

Tak for kaffe – Brentford kræver 420 millioner

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Superliga-chok: Sportsdirektør stopper



Afsløring: Alexander Riget er ny FCN-boss

Nu bekræfter FCK

Bliver midlertidig cheftræner i AaB

Dansker på affyringsrampen: Koster 150 mio. kroner

Vil kuppe FC København


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Stjernesalg på vej

Afsløring: Stortalent tilbudt ny kontrakt

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Jagter dansk målræv

Seks bud på Rasmus Højlunds næste klub

Helt vanvittigt: Rosenborg sælger for 165 mio.



Købt for 577 mio. i januar – nu er han på vej væk

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

Brasilianere mumificerer egyptere

Holger Rune vinder

Harder bombede forgæves for Danmark

Helt vildt: Stjerne risikerer kæmpe karantæne

Man Utd-boss: Vi kan vinde PL senest i 2028

Går de på rov i Danmark?

Supercomputer: Kæmpe forbedring under Thomas Frank

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island



Mareridtsår: ‘Vi savner ham’

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland