Forfærdeligt uheld i dansk 2. divisionskamp

Fremad Amager-spilleren Hocine Derrar kom frygteligt til skade i fredagens opgør mod FC Roskilde.



Fredag aften vandt FC Roskilde 2-0 over Fremad Amager i 2. division, men resultatet gled en smule i baggrunden.

Opgøret i domkirkebyen bød nemlig på et forfærdeligt uheld, som medførte et spilstop på cirka 35 minutter, fordi en ambulance måtte køre hele vejen ind på grønsværen på Roskilde Idrætspark.

Den uheldige hovedperson var Fremad Amagers Hocine Derrar.

Efter knap en times spil havde midtbanespilleren et sammenstød med FC Roskildes Valdemar Montell, som resulterede i en uhyggelig skinnebensskade til Fremad Amager-spilleren. Flere kilder, som Tipsbladet har talt med, fortæller, at man helt ude på tilskuerpladserne tydeligt kunne høre, hvordan Derrars ben knækkede.

Én af dem, der hørte knækket, var Fremad Amagers cheftræner Christian Iversen.

Af GDPR-hensyn kan han ikke give en status på Hocine Derrar her lørdag formiddag, men alvorsgraden taler næsten også for sig selv.

– Det var en meget speciel aften – af flere årsager. Vores præstation i kampen var ret fin, og vi mærkede, at vi bliver bedre og bedre for hver uge. Det kunne på vi på den ene side godt glæde os over, men det var jo helt umuligt i momentet, når der var en holdkammerat og god kollega, der lige var kommet så slemt til skade, fortæller Christian Iversen til Tipsbladet.

Svære minutter i omklædningsrummet

Mens Hocine Derrar modtog behandling på banen, gik spillerne i omklædningsrummet, og her kunne Fremad Amagers cheftræner naturligvis kigge rundt på en masse dybt chokerede spillere.

Dermed stod Christian Iversen med, hvad han betegner som en svær ledelsesopgave.

– Min primære opgave var at få en fornemmelse af, hvor folk var. Simpelthen kigge dem i øjnene. Og så handlede det om at efterlade så lidt plads som muligt til tankemylder og i stedet forsøge at få alle mand til at fokusere på den opgave, vi stadig skulle ud og løse. Jeg var samtidig nødt til at håndtere mine egne følelser, for man skal først og fremmest kunne håndtere sig selv, før man kan håndtere andre, siger Iversen.

Fremad Amager var bagud 0-2, da spillet blev afbrudt, og det blev altså også kampens slutresultat. Fremad Amager-træneren understreger, at han har stor respekt for den måde, spillerne præsenterede sig på, efter kampen blev genoptaget.

Det var oppe at vende, om kampen overhovedet skulle genoptages.

– Både sikkerhedschefen og dommertrioen ville se folk i øjnene, før vi kunne fortsætte. Vores vurdering var, at vi skulle spille kampen færdig – også i respekt for Hocine. Det var en frygtelig situation, men jeg må sige, at den blev godt håndteret af alle – lige fra sikkerhedschef, til dommere, til vores egen sundhedsstab og FC Roskildes, som hjalp til, fortæller Fremad Amager-træneren, der anerkender hjemmeholdet:

– FC Roskildes ledelse har anmodet os om at komme i kontakt med Hocine, når han er klar til det, og det er selvfølgelig en fin og respektfuld ting at gøre. Det var et rigtig slemt uheld, men det var selvfølgelig ikke noget, der blev gjort med vilje.

24-årige Hocine Derrar kom til Fremad Amager fra FA 2000 i januar 2024.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

De er enige med Mathias Jensen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Her er Brasiliens vej til VM-finalen