Jonas Lössl træner med i Bordeaux og alt er sådan set på plads i forhold til at skifte til den franske klub.
Udfordringen er alligevel, at klubben er underlagt en streng økonomisk kontrol af DNCG, der er ansvarlig for at overvåge og føre tilsyn med regnskaberne for professionelle fodboldklubber i Frankrig, og de vil have klubben til at barbere millioner af deres lønbudget.
Først da kan 33-årige Jonas Lössl komme i aktion for Bordeaux. Indtil videre har han set klubben vinde to kampe og spille den tredje uafgjort. Senere mandag møder de Grenoble i fjerde spillerunde af Ligue 2.
Det bliver med al sandsynlighed Gaëtan Poussin, der vogter buret i dén kamp, ligesom han har gjort det i de første tre spillerunder. Men ifølge den franske fodboldjournalist på L’Equipe, Yoann Riou, så venter der en dyster skæbne for den unge målmand, når først danskeren er spilleberettiget.
– Det er sandt, at det ikke er nemt for Gaëtan Poussin, indleder han ifølge fanmediet Girondins4ever inden klubbens seneste kamp mod Niort, hvorefter han fælder en hård dom.
– Gaëtan Poussin ved, at på et eller andet tidspunkt, når lønningerne bliver reduceret, så vil det være Jonas Lössl der står mellem stængerne. Du må forstå, at det ikke er nemt.
Gaëtan Poussin, 23 år, er et af klubbens egne produkter fra akademiet, men pladsen som førstemålmand er angiveligt på lånt tid. Jonas Lössl er fortsat på kontrakt i FC Midtjylland, indtil Bordeaux får styr på økonomien.
I foråret var Jonas Lössl udlejet til Brentford, hvor han ikke formåede at tilspille sig en startplads. Hvorfor opholdet i London ikke varede længere har Thomas Frank tidligere forklaret.
Ender det med et skifte til Bordeux, som alt tyder på, så bliver det målmandens andet bekendtskab med fransk fodbold. Tidligere har han optrådt for Guingamp, som han skiftede til fra FCM i 2014.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
