Den danske ungdomslandsholdsmålmand Andreas Dithmer er fortid i FC København.
Efter at have tilbragt foråret som lejesvend hos FC Utrechts de facto U21-hold, Jong Utrecht, har hollænderne udnyttet en købsoption til at tilknytte danskeren permanent.
Min store drøm, da jeg var lille, var at slå igennem i FCK, og der er stadig en drøm om at spille for dem, hvis det giver mening
Andreas Dithmerom et muligt comeback til FCK senere i karrieren
Og dermed har Andreas Dithmer også sagt farvel til FC København – en klub, der står hans hjerte nært.
– Det er jo underligt, fordi det er et sted, jeg nærmest er vokset op. Jeg kom til som 13-årig og var der, indtil jeg blev 18, så det var mærkeligt, siger keeperen til Tipsbladet om afskeden og tilføjer:
– Jeg var okay afklaret med det, selvom jeg selvfølgelig savner nogle gode venner og trænere derude. Det er jo, som det er.
Var det en svær beslutning at forlade FCK?
– Den svære beslutning var nok mest i vinters, om jeg skulle tage afsted (på lejeaftale til FC Utrecht, red.) eller blive. Der var ikke så meget beslutning over det denne sommer. Det gik fint i foråret, og det synes Utrecht også, og det faldt meget nemt på plads.
Da Tipsbladet taler med Andreas Dithmer, er han hjemme hos forældrene i Danmark på sommerferie. Men han har ikke haft mulighed for at slå vejen forbi FC Københavns træningsanlæg, 10’eren, for at sige farvel.
– Nej, faktisk ikke rigtig. Jeg havde en telefonsamtale med Kim Christensen (FC Københavns målmandstræner, red.), da det blev officielt, hvor jeg bad ham hilse alle, og han skulle hilse igen. Jeg har set et par af drengene, mens jeg er hjemme på ferie, men jeg har ikke lige været derude, siger han.
Fremtidigt gensyn?
I FC København trænede Andreas Dithmer længe med førsteholdet inden sit skifte, og han var også på bænken ofte. Men det blev aldrig til en debut.
Det kan det måske i fremtiden.
I hvert fald vil den unge keeper slet ikke udelukke, at et comeback hos “løverne” kan komme på tale senere i karriere.
– Ja, hvis der er en plads, og det giver mening for os begge, ville det være fedt. Min store drøm, da jeg var lille, var at slå igennem i FCK, og der er stadig en drøm om at spille for dem, hvis det giver mening. Det kunne sagtens være, siger Andreas Dithmer og tilføjer, at han stadig følger københavnerne tæt:
– Jeg ønsker FCK alt det bedste, og jeg er glad for, at de endte med at vinde playoff-kampen mod Randers, så de kan spille Europa næste sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Stor danskerkoloni
I første omgang skal Andreas Dithmer jagte det store gennembrud i Utrecht. Her fik han i foråret en masse spilletid for Jong Utrecht, og det er fortsat meningen i den kommende sæson.
– Planen er, at jeg skal blive ved med at spille på Jong Utrecht, hvor vi møder seniorhold hver weekend. Det er rigtig godt for mig, fordi som målmand kan det godt være svært at tage skridtet op til seniorfodbold.
– Planen er også, at jeg på et tidspunkt skal op på førsteholdet, hvor jeg skal træne med dem og udfordre de andre målmænd og udvikle mig den vej igennem. Jeg vil jo også gerne ind og stå på et tidspunkt, fortæller han.
Uanset om han spiller på førsteholdet eller Jong Utrecht, er den 18-årige keeper en del af en stor danskerkoloni.
På førsteholdet er der spillere som Victor Jensen, Niklas Vesterlund og Jeppe Okkels, mens Jong Utrecht har Emil Rohd, Silas Andersen og Tobias Augustinus-Jensen. Særligt “drengene fra Jong” har Andreas Dithmer været meget med, men der har også været blandt andet brunch alle danskerne imellem.
– Alle danskerne er nogle rigtig gode fyre. Jeg kendte Silas og Emil i forvejen, fordi vi havde spillet sammen i FCK, og dem har jeg fået en rigtig god relation med. Tobias, der spillede i OB før, kendte jeg ikke rigtig, men vi er også blevet rigtig gode venner.
– Dem på førsteholdet er også mega hjælpsomme og nice, hvis der er noget. Det er en god gruppe, og det er virkelig rart, når nu vi er i udlandet, fortæller han.
Andreas Dithmer, 18 år, har kontrakt med FC Utrecht til sommeren 2026.
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar
EKSKLUSIVT
Nu afviser dansker voldsomme rygter
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
Fyret efter forfærdelig stime
AGF-styrmand er ude resten af 2025
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
NYHEDER
Slagter dyrt Liverpool-indkøb: ‘Et problem’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
Efter pres fra danske cykelstjerner: Nu sker det
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
INTERVIEW
Skamroser Stage: – Vi skal fandme langt tilbage
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
NYHEDER
VM i fare? Stjerne udgik efter tre minutter
Dansker fik ‘stort chok’ efter skifte
HELT VILDT
Dansker kan vinde stor pris
NYHEDER
Lauge skadet før EM: ‘Gør ondt helt ind i sjælen’
NYHEDER
Mor troede han løj efter opkald
NYHEDER
Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’
INTERVIEW
Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig
DAGENS SPILFORSLAG
Thompson prygler Pölten
NYHEDER
Ekspert: Her er Thomas Franks store problem
INTERVIEW
Stjerne ærgrer sig over Froholdt-transfer
INTERVIEW