De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.
Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.
Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.
Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.
– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.
I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul.
– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.
– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.
John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”
Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen.
Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
INTERVIEW
‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’
NYHEDER
Kæmpe krise i Kvistgaardens klub
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
OPTAKT
Randers FC – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
NYHEDER
Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
NYHEDER
Fanfavorit på besøg i Brøndby IF
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
INTERVIEW
Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig
Dramatisk triumf for Bo Henriksen
NYHEDER
To direktører færdige i Superliga-klub
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
TOPNYHED
Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland
TOPNYHED
Stor Brøndby-stjerne skadet
NYHEDER
Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
TIPSBLADETS DOM
Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind
MEDIE
Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson
TOPNYHED
SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’
TOPNYHED
Landstræner hylder OB-komet
TOPNYHED
Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi
NYHEDER
Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
EKSKLUSIVT
Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?
INTERVIEW
Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
NYHEDER
Skidt nyt til Brian Riemer?
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
OPTAKT
FC Fredericia – Viborg FF
NYHEDER
Rune deler nyt efter mareridt
TOPNYHED
Vanvittig Wolfsburg-katastrofe
NYHEDER
Dansk dommer får ros stor ros
NYHEDER
– Fuldstændig svigtet
INTERVIEW
Valgte Manchester United over Real Madrid
INTERVIEW
Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd
NYHEDER
Dårligt nyt om AGF-stjerne
TOPNYHED
Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’
NYHEDER
Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag
INTERVIEW
Noah Nartey pavestolt af storebror
NYHEDER
– Jeg tror, det bliver et nej
STORT INTERVIEW
‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’
MEDIE
Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn
TOPNYHED
OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant
DAGENS SPILFORSLAG
