Grønlands landstræner fyret efter racisme – formand trækker sig i protest

Tekle Ghebrelul var indtil i går landstræner for Grønland, men blev fyret efter en række racismeepisoder og beskyldninger om at ruske i et barn. Formanden for forbundet er så uenig i fyringen, at han har trukket sig fra posten.



De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.

Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.

Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.

Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.

– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.

I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul. 

– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.

– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.

John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”

Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen. 

Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

– Det er et møghold!

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

‘Det er en gave for Danmark’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Her begynder næste sæson i Superligaen



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Højbjerg overvejer stor beslutning

Spår: Her ender Mohamed Salah

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Kæmpe nyhed i udlandet

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

‘FC København var en mulighed’

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten