De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.
Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.
Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.
Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.
– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.
I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul.
– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.
– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.
John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”
Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen.
Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
TRANSFER
Serie A-klubber jagter Randers-profil
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
