De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.
Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.
Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.
Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.
– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.
I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul.
– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.
– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.
John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”
Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen.
Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.
LIVE
LIVE: Højlund jubler
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Supercomputer spår FCM-nedtur
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
TIPSBLADETS DOM
