Grønlands landstræner fyret efter racisme – formand trækker sig i protest

Tekle Ghebrelul var indtil i går landstræner for Grønland, men blev fyret efter en række racismeepisoder og beskyldninger om at ruske i et barn. Formanden for forbundet er så uenig i fyringen, at han har trukket sig fra posten.



De seneste fire år har Tekle Ghebrelul været landstræner for Grønlands ikke-FIFA-anerkendte landshold, men torsdag sluttede det brat. Det grønlandske fodboldforbund, GBU, fyrede den i Eritrea fødte træner.

Ifølge mediet Sermitsiaq.ag fik Ghebrelul den forklaring, at et flertal i bestyrelsen var “trætte af al den ballade, der var omkring landstræneren.” Der har således været flere episoder, hvor landstræneren er blevet udsat for racisme.

Ghebrelul, der flygtede fra det borgerkrigshærgede Eritrea i Østafrika som barn og kom til Danmark som flygtning, blev senest udstillet på det sociale medie Snapchat, hvor han blev afbilledet som en bananspisende abe.

Til daglig er Ghebrelul skolelærer, og han skulle ifølge anklager også have rusket eller slået et barn i forbindelse med en kamp for det klubhold, han træner. Det anklage er dog endnu ikke blevet bevist, og hovedpersonen nægter på det kraftigste.

– Jeg får at vide, at jeg har slået eller rusket et barn. Men hvor er barnets forældre. Jeg har aldrig fået nogen konkret henvendelse fra forældrene. Det er det pure opspind. Jeg er chokeret over, at man fyrer mig på det grundlag, uden først at have hørt min version af de anklager, der rettes mod mig, siger Tekle Ghebrelul til Sermitsiaq.ag.

I første omgang udsendte GBU-formand John Thorsen en pressemeddelelse, hvor han fortalte om fyringen. Efterfølgende har han udsendt endnu en, hvor han beder medierne se bort fra den første og tilføjer, at han ikke kan stå inde for bestyrelsens fyring af Ghebrelul. 

– Jeg mener, at der skal være plads til alle i grønlandsk fodbold, og for at udvikle sporten må vi have en stærk organisering, der ikke baserer beslutninger på påstande eller på reaktive handlinger baseret på Facebook-opslag, skriver formanden i pressemeddelelse nummer to.

– På baggrund af dette trækker jeg mig med blødende hjerte som formand for Grønlands Bold Union.

John Thorsen bekræfter, at Ghebrelul havde en stående advarsel fra foråret for at have en “provokerende opførsel overfor publikum, at have skældt et barn ud og havde indladt sig i skænderi, da han blev udsat for verbale racistiske angreb.”

Desuden har en dommer på Facebook beskyldt Ghebrelul for at have givet et modstanderhold fingeren i en kamp, som han ikke selv dømte. Den episode indberettede dommeren dog ikke, da han ikke endeligt kunne bekræfte, at Ghebrelul rent faktisk viste langemand, men så en bevægelse, “der kunne fortolkes på mange måder”, som det hedder i pressemeddelelsen. 

Bestyrelsen valgte altså alligevel at lægge det til grund for fyringen, hvorfor John Thorsen trækker sig.





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

GOG buldrer forbi bundhold

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Belgien skuffer mod Kasakhstan

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Glimrende nyt om Chido Obi

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Superliga-profil får trænerlicens

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Chok i OB – siger op efter seks dage

Landstræner uenig med Ronaldo

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

Advarer mod at undervurdere Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’