– Han blev den mest skruppelløse agent i verdenen

Hvem er Mino Raiola, der torsdag blev meldt død og senere i live? Her kan du blive klogere på verdens vel nok største fodboldagent, der blandt andet er forhadt af Sir Alex Ferguson.



Torsdag bød på en usædvanligt dramatisk historie, da en lang række medier reporterede, at Mino Raiola, verdens vel nok største fodboldagent, var afgået ved døden. 

Kort tid efter tog historien dog en højst uventet drejning, da Raiolas samarbejdspartner José Fortes Rodriguez udtalte til den hollandske avis De Telegraaf, at superagenten ikke var død. Raiola kom herefter selv på banen med et tweet, hvor agenten udtrykte sin irritation over nyhedshistorierne om hans dødsfald. 

Raiola er agent for stjerner som Erling Haaland, Zlatan Ibrahimovic, Paul Pogba, Gianluigi Donnarumma, Matthijs de Ligt og Marco Verratti, og italieneren har i årevis været en stærkt kontroversiel skikkelse i fodboldverdenen. 

Blandt dem, der i årenes løb ikke er kommet godt overens med Mino Raiola, er Sir Alex Ferguson.

– Der er en eller to fodboldagenter, som jeg ganske simpelt ikke kan lide. Og Mino Raiola, Paul Pogbas agent, er en af dem. Jeg havde mistillid til ham fra det øjeblik, jeg mødte ham, lød det således i 2015 fra Ferguson i bogen ‘Leading’

– Ham og jeg var som olie og vand. 

En anden i fodboldverdenen, der til gengæld er kommet glimrende overens med Mino Raiola, er Zlatan Ibrahimovic, der har haft italieneren som agent i årevis. 

– Fra det første øjeblik, jeg mødte ham, forstod jeg, at han var en arrogant stodder. Præcis ligesom mig, har Raiola således udtalt om sin svenske klient. 

Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport viste Mino Raiola allerede som 15-årig, at han havde en god forretningssans, da han solgte en McDonald’s-restaurant. 

– Derefter blev han den mest skruppelløse agent i fodboldverdenen, skriver La Gazzetta dello Sport om Raiola.

– Den mest magtfulde, den bedste, den mest omtalte, den mest frygtede af klubberne. Og den mest elskede af spillerne. Og utvivlsomt en af de rigeste. 

Ifølge La Gazzetta dello Sport sikrede Mino Raiola sig sin største kommission i 2016, da superagenten sendte Paul Pogba fra Juventus til Manchester United. Her kunne Raiola angiveligt stikke 26 millioner euro i lommen, svarende til 193 millioner kroner. I de senere år har Raiola angiveligt tjent mellem 485 og 520 millioner kroner årligt. 

La Gazzetta dello Sport peger på, at Mino Raiola blev superstjernernes foretrukne agent i kraft af sin evne til at sikre de bedste kontrakter. Derudover knyttede Raiola tætte personlige bånd til sine klienter, skriver avisen. 

Raiola flyttede fra det sydlige Italien til Holland som 18-årig, hvor han arbejdede i et pizzeria, inden han blev ansat som sportsdirektør i klubben Haarlem. Senere startede han agentvirksomheden Intermezzo, der specialiserede sig i at sende hollandske spillere til Italien. Pavel Nedved var Raiolas første stjerne-klient, og senere fulgte altså en perlerække af store internationale stjerner, som italieneren har skaffet kæmpekontrakter i årenes løb.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Magiske Messi slår til igen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid