Heerenveen lurer på Rasmus Falk og Nicolaj Thomsen

Den hollandske klub Heerenveen er fortsat interesseret i Nicolaj Thomsen, men også Rasmus Falk har været i hollændernes kikkert. Klubbens direktør så nærmere på de to spillere for to uger siden.



Sidste sæsons Superliga-topscorer Thomas Dalgaard blev tidligere på måneden præsenteret i den hollandske klub Heerenveen, men angriberen kan muligvis få dansk selskab i klubben denne sommer. Heerenveen viser således interesse for flere danske spillere i dette transfervindue. 

Tidligere har Heerenveens direktør Hans Vonk bekræftet, at klubben er interesseret i AaB’s Nicolaj Thomsen, og nu viser det sig, at endnu en dansk offensivspiller er på ønskelisten i den hollandske klub. Heerenveen er ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger således også interesseret i OB’s Rasmus Falk.

Da OB og AaB spillede 1-1 på Tre-For Park i Odense i 3. runde af Superligaen, var Heerenveens direktør Hans Vonk således personligt til stede på stadion for at se nærmere på både Falk og Thomsen. Særligt Rasmus Falk spillede en god kamp, og han stod også for fynboernes 1-0-scoring undervejs, hvor han altså gjorde sig godt bemærket.

Hans Vonk bekræfter, at han var på stadion, men ønsker ikke at kommentere historien nærmere. 

– Jeg var til kampen, men vi kommenterer ikke konkrete spillernavne, for så kunne du også ringe til mig i næste uge og lave samme historie om en anden spiller, siger Hans Vonk til tipsbladet.dk.

Hans Vonk var i samme weekend til kampen mellem Esbjerg fB og FC Nordsjælland i Farum, fordi han var i Danmark for at afslutte Thomas Dalgaard-handlen med Viborg. 

Det ligger dog fast, at Heerenveen er interesseret i Nicolaj Thomsen, og Rasmus Falks navn er også varmt i Holland. , der også har været et emne i Superliga-klubberne Brøndby og FC København.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger forlanger OB imidlertid en høj pris for Rasmus Falk, hvilket betyder, at offensivspilleren sandsynligvis bliver i den fynske klub i resten af efterårssæsonen. 

Rasmus Falk har tidligere været emne i Heerenveen, der allerede var ude efter OB’eren, da han som helt ung var et ombejlet talent. 

– Heerenveen ville gerne gøre mere ud af det, men jeg ved ikke helt, hvad der skete, for jeg hørte ikke så meget om det. Det gjorde nu ikke så meget, for jeg havde ikke lyst til at tage af sted. For det første var det for tidligt, og for det andet synes jeg ikke, at det er en større klub end OB, fortalte Rasmus Falk til Tipsbladet i 2011. 

Det ser dog ikke ud til, at Heerenveen har opgivet jagten på hverken Rasmus Falk eller Nicolaj Thomsen, selvom de to spillere altså stadig er i deres respektive danske klubber. Rasmus Falk har kontrakt med OB frem til sommeren 2016. Nicolaj Thomsens aftale i AaB løber frem til udgangen af 2016, men spilleren har tidligere udtalt, at et sommerskifte er en mulighed.







LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Rekordtransfer?

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC København tjente millioner tirsdag aften

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby-transfer glippet

Store ord om Roony Bardghji

Forventer mudderkrig mod FCM

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Angriber meldes tæt på

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson