Nicolaj Thomsen: Sommerskifte en mulighed

Heerenveen var interesset i Nicolaj Thomsen i januar, men han ville blive i AaB, men et skifte til sommer kan komme på tale.



AaB’s Nicolaj Thomsen spillede alle 18 kampe fra start i efterårssæsonen og var én af de spillere, der brød igennem Superliga-lydmuren. Landstræner , og AaB-træner Kent Nielsen siger i dag til Nordjyske, at han ser Thomsen i én af de store ligaer i fremtiden.

Hollandske Heerenveen har set det samme som Olsen og Nielsen, og de var da også interesserede i Nicolaj Thomsen i januar, men den 20-årige AaB’er ville blive og gøre sæsonen færdig.

– Jeg fik at vide af min agent, at Heerenveen var interesseret, men så vidt jeg ved, blev det ikke konkret. Jeg havde også på forhånd snakket med min agent om, at det ville være fornuftigt at blive og forhåbentlig spille en masse kampe i foråret. Jeg ved selvfølgelig ikke, hvordan jeg ville have reageret, hvis AaB havde accepteret et bud, men jeg tror, jeg var blevet alligevel, for jeg vil gerne blive i AaB, hvor vi har muligheden for at spille med om de sjove pladser, siger Nicolaj Thomsen til tipsbladet.dk.

Thomsens iver efter at spille videre i AaB rækker dog ikke umiddelbart længere end til sommer, hvor han kan blive fristet af et skifte til Heerenveen eller en anden udenlandsk klub.

– Nu handler det om foråret, og hvis det går rigtig, rigtig godt, så kan det være, jeg får muligheden for at skifte til sommer. Jeg kan godt se mig selv tage af sted til sommer, men det er svært at svare generelt på, om det kommer til at ske, for det skal være det rigtige. Det skal være den rette timing, og jeg skal have den rette følelse, og jeg ved også, at jeg skal levere noget ekstra for at komme til noget større.

Det ekstra, Thomsen taler om, handler primært om at blive mere målfarlig. Han scorede blot to Superliga-mål i efteråret, og det er en tand for lidt, mener AaB’eren selv. Scorer han flere mål, skal de udenlandske klubber også nok vise interesse igen. Drømmedestinationen er Premier League eller Bundesligaen, men Holland er bestemt også interessant for Nicolaj Thomsen.

– Jeg ser Holland som en god udviklingsliga, og det er helt klart interessant for mig, men alle fodboldspillere drømmer om at spille i en af de helt store ligaer, og der ser jeg den engelske og den tyske som de bedste lige nu. Det ville være rigtig fedt, men jeg skal også tænke på, at min udvikling har bedre af at få regelmæssig spilletid i AaB end at komme til en klub, hvor jeg først skal etablere mig.

– Man skal ikke altid tage det første og det bedste, og det er måske en god ide at tage et lille skridt fremfor at tage et stort med det samme, men det er svært at sige, hvad jeg vil gøre i sådan en situation. Det kommer jo helt an på, hvem der er interesseret, og hvad de kommer med, understreger Nicolaj Thomsen.

Nu venter der ham så et forår, hvor en række klubber med garanti vil dukke op på danske stadions for at se ham spille. For at vurdere om han har det, der skal til for at tage næste skridt, men han er bevidst om, at det ikke må fylde alt for meget.

– Jeg har sagt til mig selv, at jeg skal lægge alt det væk, når turneringen går i gang. Det er AaB, jeg koncentrerer mig om, og så står min agent for alt det andet. Jeg skal gøre mit bedste hver gang og blive bedre, og jeg har fokus på, at jeg skal være målfarlig. Det er fint nok at lave nogle assists, men jeg er kantspiller og skal score flere mål.





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

To direktører færdige i Superliga-klub

Stor Brøndby-stjerne skadet

Rune deler nyt efter mareridt

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Dansk bomber forventer sommertransfer

Valgte Manchester United over Real Madrid

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

– Fuldstændig svigtet

– Cooper skyder på Schmedes

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

En kold spand vand direkte i hovedet!

Landstræner hylder OB-komet

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Et slag fra førstepladsen

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Skidt nyt til Brian Riemer?

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Dårligt nyt om AGF-stjerne

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Stage slagter Ulve i danskerdyst