AaB’s Nicolaj Thomsen spillede alle 18 kampe fra start i efterårssæsonen og var én af de spillere, der brød igennem Superliga-lydmuren. Landstræner , og AaB-træner Kent Nielsen siger i dag til Nordjyske, at han ser Thomsen i én af de store ligaer i fremtiden.
Hollandske Heerenveen har set det samme som Olsen og Nielsen, og de var da også interesserede i Nicolaj Thomsen i januar, men den 20-årige AaB’er ville blive og gøre sæsonen færdig.
– Jeg fik at vide af min agent, at Heerenveen var interesseret, men så vidt jeg ved, blev det ikke konkret. Jeg havde også på forhånd snakket med min agent om, at det ville være fornuftigt at blive og forhåbentlig spille en masse kampe i foråret. Jeg ved selvfølgelig ikke, hvordan jeg ville have reageret, hvis AaB havde accepteret et bud, men jeg tror, jeg var blevet alligevel, for jeg vil gerne blive i AaB, hvor vi har muligheden for at spille med om de sjove pladser, siger Nicolaj Thomsen til tipsbladet.dk.
Thomsens iver efter at spille videre i AaB rækker dog ikke umiddelbart længere end til sommer, hvor han kan blive fristet af et skifte til Heerenveen eller en anden udenlandsk klub.
– Nu handler det om foråret, og hvis det går rigtig, rigtig godt, så kan det være, jeg får muligheden for at skifte til sommer. Jeg kan godt se mig selv tage af sted til sommer, men det er svært at svare generelt på, om det kommer til at ske, for det skal være det rigtige. Det skal være den rette timing, og jeg skal have den rette følelse, og jeg ved også, at jeg skal levere noget ekstra for at komme til noget større.
Det ekstra, Thomsen taler om, handler primært om at blive mere målfarlig. Han scorede blot to Superliga-mål i efteråret, og det er en tand for lidt, mener AaB’eren selv. Scorer han flere mål, skal de udenlandske klubber også nok vise interesse igen. Drømmedestinationen er Premier League eller Bundesligaen, men Holland er bestemt også interessant for Nicolaj Thomsen.
– Jeg ser Holland som en god udviklingsliga, og det er helt klart interessant for mig, men alle fodboldspillere drømmer om at spille i en af de helt store ligaer, og der ser jeg den engelske og den tyske som de bedste lige nu. Det ville være rigtig fedt, men jeg skal også tænke på, at min udvikling har bedre af at få regelmæssig spilletid i AaB end at komme til en klub, hvor jeg først skal etablere mig.
– Man skal ikke altid tage det første og det bedste, og det er måske en god ide at tage et lille skridt fremfor at tage et stort med det samme, men det er svært at sige, hvad jeg vil gøre i sådan en situation. Det kommer jo helt an på, hvem der er interesseret, og hvad de kommer med, understreger Nicolaj Thomsen.
Nu venter der ham så et forår, hvor en række klubber med garanti vil dukke op på danske stadions for at se ham spille. For at vurdere om han har det, der skal til for at tage næste skridt, men han er bevidst om, at det ikke må fylde alt for meget.
– Jeg har sagt til mig selv, at jeg skal lægge alt det væk, når turneringen går i gang. Det er AaB, jeg koncentrerer mig om, og så står min agent for alt det andet. Jeg skal gøre mit bedste hver gang og blive bedre, og jeg har fokus på, at jeg skal være målfarlig. Det er fint nok at lave nogle assists, men jeg er kantspiller og skal score flere mål.
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
NYHEDER
Stor ydmygelse
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
– Jeg tror i hvert fald, Steve Cooper er glad
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
MEDIE
‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’
TOPNYHED
Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
Wrexham slår Premier League-klub
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
NYHEDER
