Dansker fik sit storskifte: Jeg var nødt til det

Victor Torp fik tidligere i januar sit store drømmeskifte til Coventry på plads, og til Tipsbladet sætter han ord på et par hæsblæsende dage, hvor det hele kom i stand.



Det er ikke mange, som kan sige, at de har haft en lige så spændende start på 2024 som danske Victor Torp. 

For godt og vel en halvanden uge siden blev han præsenteret i den engelske traditionsklub Coventry City, der havde købt ham fri for 19 millioner kroner. Dermed står menuen fremover på engelsk Championship-fodbold for den 24-årige jyde, som virkelig fik sit gennembrud i norske Sarpsborg 08, der nåede at have ham i halvandet år, inden storsalget. 

Der venter Victor Torp en helt anden virkelighed fremover, når han bliver en del af det fodboldgale England, hvor bevågenheden er massiv. Tipsbladet har fanget Torp over telefonen for at høre mere om det store skifte, og man er slet ikke i tvivl på den måde Torp taler – det er en mand, som glæder sig til det, der venter ham. 

– Det er et stort skridt, samtidig med at jeg synes, at det ikke bliver for stort. Jeg ved godt, det er noget andet end Norge, og det kan godt være, der er noget tilvænning. Men det er et fedt skridt, og jeg glæder mig helt vildt til at komme endnu mere ind i det, indleder han. 

Han er klar over, at det er et skridt eller to op fra det, han er vant til fra den norske subtop. Men Torp har mod på udfordringen, og han håber, at der snart falder spilleminutter af til ham, selv om han starter med at være bagud på point.

– Jeg kom fra en december, hvor jeg havde fri. Jeg nåede at træne halvanden til to gange i Norge, inden jeg kom herover, og der er de i fuld gang. Jeg kan godt mærke, der er noget efterslæb, jeg lige skal have samlet op på. Men det vidste jeg og klubben godt, så det tager jeg stille og roligt, selv om det kribler i en for at komme i gang.


Victor blev præsenteret på Coventrys stadion forrige weekend, og her kunne han se sine nye holdkammerater vinde over Leicester.

Victor Torp har endnu sin debut til gode, men i weekenden sad han på bænken, da Coventry City vandt 2-1 over Sheffield Wednesday. 

En masse gik igennem hovedet
Det var nok de færreste herhjemme, der havde set den komme, at Victor Torp pludselig skulle spille for et hold, der har drømme om at rykke op i Premier League. Rygterne opstod da også ud af det blå, lige inden skiftet blev en realitet. 

Torp erkender også, at det var en hektisk periode op til skiftet, for det gik pludselig hurtigt. Til Tipsbladet sætter han ord på, hvordan det var at være en central del af.

– Jeg har ikke helt vidst det, men de har fulgt mig gennem en længere periode. Første gang, jeg hørte om det, var, da vi var færdige med sidste kamp i Norge, og jeg var på vej på ferie til Thailand med min kæreste. Der får jeg at vide, at de har været der til nogle af de sidste kampe, men jeg tænkte ikke mere over det, andet at det var en fed klub, der havde noget interesse, siger han og tilføjer:

– Så tager det rigtigt fart den 2. og 3. januar, hvor jeg hører, at det er lidt mere end bare snak. Jeg møder ind i Norge den 8. januar, hvor jeg træner den 8. og 9. og der ved jeg, at det kan ske, men at klubberne skal blive enige. Henover tirsdag middag eller eftermiddag finder jeg ud af, at det kan ske, og så flyver jeg derover onsdag.

Hvordan var det at være i? 

– Det var ikke lige let. De to træninger, jeg nåede at have i Norge, var jeg ikke 100 procent fokuseret. Det skal jeg ærligt indrømme. Det er første gang, jeg oplever det på den måde. Der var en masse ting, der gik igennem hovedet. Det var ikke bare fordi, jeg ville skifte væk fra Sarpsborg bare for at skifte væk nu. Jeg havde det godt og var glad for at være der.

– Men Coventry var en mulighed, jeg følte, jeg blev nødt til at tage. De vidste, hvad de gik ind til, og det var gennemarbejdet, det de havde gjort på mig. Mine snakke med klubben gav mig en god mavefornemmelse. Jeg ville ikke skifte væk for at skifte væk, men chancen var for god til ikke at tage den. 


Victor Torp udviklede sig til at blive en stor profil i norsk fodbold, og hans nu tidligere klub Sarpsborg 08 så da også gerne, at han var blevet til sommer.

Til gengæld var hans nu tidligere norske klub Sarpsborg 08 ikke lige så begejstret, da han fortalte, at han gerne ville gå videre med muligheden for et skifte til den engelske klub.

– De var ikke så meget for det. Deres plan var at beholde mig indtil sommer, og så skulle vi derfra se, om vi kunne hjælpe hinanden. Det havde jeg også gerne gjort, hvis det var. Nu var den mulighed der, og den skulle jeg tage, forklarer han, inden han sætter punktum over de hektiske timer: 

– Så hører man det ene, og så går der et par timer, så hører du det andet, hvor det står lidt mere stille. Jeg var hele følelsesregistret igennem de par dage der, men jeg var sindssygt glad for at høre, at de var blevet enige, og at jeg kunne tage af sted næste dag.

Victor Torp fik altså sit engelske drømmeskifte, og nu er missionen spilletid, så han kan vise, hvorfor Coventry valgte at rykke på ham midtvejs i sæsonen.

Fotos: Imago





LIVE

TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC København tjente millioner tirsdag aften

Brøndby-transfer glippet

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Angriber meldes tæt på

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Store ord om Roony Bardghji

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Højlund roser FC Københavns fans

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kommer til AGF efter monstersæson

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dansk klub har ham på radaren

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Reagerer på katastrofalt rødt kort

– Et gigantisk problem for Danmark