Der blæser nye vinde i Odense.
Fynboerne er tilbage i Superligaen og den tidligere Brøndby-boss Alexander Zorniger har afløst Søren Krogh som cheftræner.
Mandag kunne OB kunne så præsentere en yderst interessant forstærkning i form af den tyske angriber Fiete Arp, der har en fortid i Bayern München og står noteret for 41 Bundesliga-kampe.
Den 25-årige Fiete Arp er spidsangriber, men data indsamlet fra Sofascore og Fotmob viser, at tyskeren faktisk har haft mere succes i rollen som oplægger i de seneste sæsoner, hvor han har optrådt for Holstein Kiel i Bundesligaen og 2. Bundesliga.

Fiete Arp og Thomas Müller (Foto: Alamy).
God som oplægger
I sidste sæson, hvor Fiete Arp spillede i Tysklands bedste række, fik den nye OB-angriber 23 kampe, men blot tre fra start. Ud af en længere række datasæt er der to kategorier, hvor Arp skiller sig positivt ud.
I kategorien ‘accurate crosses’ præsterede Fiete Arp bedre end 72 procent af alle spillere i Bundesligaen, mens han i kategorien ‘expected assists’ klarede sig bedre end 60 procent af alle spillere i den bedste tyske række.
I forrige sæson, hvor Holstein Kiel spillede i den næstbedste række, var Fiete Arp bedre end 78 procent af spillerne i ligaen, hvad angik ‘succesful dribles’.
Tilbage i 2022/23-sæsonen, hvor Holstein Kiel også spillede i 2. Bundesliga, var Fiete Arp bedre end 85 procent af alle spillerne i ligaen i kategorien ‘expected assists’, og bedre end 86 procent af alle spillere i kategorien ‘accurate crosses’.
Udråbt som megatalent
I forbindelse med mandagens præsentation af Fiete Arp beskrev OB-sportsdirektør Fiete Arp som en ‘dygtig afslutter’, der har ‘god fart og en glimrende teknik’.
Med udgangspunkt i de ovennævnte tal tegner der sig altså et billede af en spiller, der i høj grad kan sætte sin direkte modstander og sætte en holdkammerat i scene til en scoring.
Som spidsangriber har Fiete Arp ikke vist selv vist sig som en kæmpe målmaskine i Holstein Kiel, hvor det blev til 11 mål i 95 kampe.
Fiete Arp er i øvrigt en spiller, der blev talt om som det næste ‘Jahrhunderttalent‘ i Tyskland, hvor potentialet dog aldrig blev forløst. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT