Der blæser nye vinde i Odense.
Fynboerne er tilbage i Superligaen og den tidligere Brøndby-boss Alexander Zorniger har afløst Søren Krogh som cheftræner.
Mandag kunne OB kunne så præsentere en yderst interessant forstærkning i form af den tyske angriber Fiete Arp, der har en fortid i Bayern München og står noteret for 41 Bundesliga-kampe.
Den 25-årige Fiete Arp er spidsangriber, men data indsamlet fra Sofascore og Fotmob viser, at tyskeren faktisk har haft mere succes i rollen som oplægger i de seneste sæsoner, hvor han har optrådt for Holstein Kiel i Bundesligaen og 2. Bundesliga.

Fiete Arp og Thomas Müller (Foto: Alamy).
God som oplægger
I sidste sæson, hvor Fiete Arp spillede i Tysklands bedste række, fik den nye OB-angriber 23 kampe, men blot tre fra start. Ud af en længere række datasæt er der to kategorier, hvor Arp skiller sig positivt ud.
I kategorien ‘accurate crosses’ præsterede Fiete Arp bedre end 72 procent af alle spillere i Bundesligaen, mens han i kategorien ‘expected assists’ klarede sig bedre end 60 procent af alle spillere i den bedste tyske række.
I forrige sæson, hvor Holstein Kiel spillede i den næstbedste række, var Fiete Arp bedre end 78 procent af spillerne i ligaen, hvad angik ‘succesful dribles’.
Tilbage i 2022/23-sæsonen, hvor Holstein Kiel også spillede i 2. Bundesliga, var Fiete Arp bedre end 85 procent af alle spillerne i ligaen i kategorien ‘expected assists’, og bedre end 86 procent af alle spillere i kategorien ‘accurate crosses’.
Udråbt som megatalent
I forbindelse med mandagens præsentation af Fiete Arp beskrev OB-sportsdirektør Fiete Arp som en ‘dygtig afslutter’, der har ‘god fart og en glimrende teknik’.
Med udgangspunkt i de ovennævnte tal tegner der sig altså et billede af en spiller, der i høj grad kan sætte sin direkte modstander og sætte en holdkammerat i scene til en scoring.
Som spidsangriber har Fiete Arp ikke vist selv vist sig som en kæmpe målmaskine i Holstein Kiel, hvor det blev til 11 mål i 95 kampe.
Fiete Arp er i øvrigt en spiller, der blev talt om som det næste ‘Jahrhunderttalent‘ i Tyskland, hvor potentialet dog aldrig blev forløst. Læs mere om det her.
LIVE
Superliga-LIVE: Randers vinder storsejr på 4-0
MEDIE
AGF-spiller er på vej væk
MEDIE
Dansk klub taler med David Nielsen og Riddersholm
NYHEDER
Don Ø vil have sin aske spredt ud over Parken
EKSKLUSIVT
Her er status på FCK’s jagt på Asger Sørensen
MEDIE
De har afgivet et bud på Victor Nelsson
TOPNYHED
Stort medie præsenterer Thomas Frank
LIVE
TransferLIVE: ‘FCK kunne kalde ham tilbage’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM snyder AGF for kæmpe målmandstalent
NYHEDER
Kæmpe fejl? ‘Kan blive rigtig dyrt for FCK’
FANKLUBBEN
De betaler prisen for dårlige transfervinduer
Nævner pludselig Allan Simonsen i gigatransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: 2. divisionsklub afviser bud fra Lecce
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
‘Topkandidat’ – storklub vil have Mæhle
Rekordkøb fra FCK: ‘Billigt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub byder på Lucas From
NYHEDER
– Bliver Tullberg fyret, hvis FCM taber den kamp?
EKSKLUSIVT
Kaldes en kæmpe byrde: Klar på skifte til Danmark
TOPNYHED
I FCK-fryseren: Situationen bliver værre og værre
I chok over Mike Tullberg-udtalelse
TOPNYHED
– Brøndby kunne godt bruge FCM’s reserver
Dommerekspert: Hvorfor fik Frøkjær særbehandling?
MEDIER
Skriver under i dag – dansker tager til Tyskland
Overraskende FCK-transfer: Det er en gamechanger
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Hvad er det, han taler om?
TRANSFER
På vej til Danmark? Han beslutter sig i denne uge
MEDIE
Her er German Onugkhas nye klub
FCK er rejst uden syg Bo Svensson
Her kan du se Atletico Madrid mod Malaga
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Fremlægger transferplanen
AVIS