Bølgerne gik højt efter slutfløjt på Helsingør Stadion lørdag, da AC Horsens tabte med 2-1 til Hillerød Fodbold.
Tipsbladet kunne efterfølgende afsløre, at AC Horsens’ sportsdirektør Esben Hansen i frustration smadrede en dør og gik hårdt verbalt til en holdleder.
Tipsbladet forsøgte i den forbindelse uden held at få en kommentar fra AC Horsens, der kun ville bekræfte, at døren var gået i stykker, men i et interview med Viaplay Sport News har Esben Hansen nu selv udtalt sig om artiklen og historien.
– Gengivelsen af begivenhederne er jo i et vist omfang sande nok, så langt så godt, at jeg kom ned i omklædningsrummet og så er det fuldstændigt korrekt, at jeg smækkede døren to gange og at den røg af hængslerne. Yderligere var der sådan set ikke i det. Der er ikke tale om et raserianfald eller noget andet, der var tale om en umiddelbar frustration efter kampen, lød det fra Esben Hansen.
Sportsdirektøren blev herefter spurgt, om han kan forstå, hvis nogen har opfattet hans ageren som et raserianfald.
– Jeg kan sagtens forstå, at man ikke skal smadre en dør, så den ryger af hængslerne. Det kan jeg sagtens forstå, og det er jo heller ikke sådan, at jeg går og smadrer døre herhjemme til daglig, men omstændighederne den anden dag var, at det desværre skete.
– Det har vi selvfølgelig sagt undskyld for, og det har jeg sagt undskyld for til Hillerød, og så betaler vi for den regning, der måtte komme for udbedring, og så synes jeg egentlig ikke, at der er så meget mere i den historie lige der, lød svaret her fra Esben Hansen.
‘Det kan jeg kun beklage’
I interviewet med Viaplay Sport News bekræfter Esben Hansen, at han ødelagde døren og gav en medarbejder besked på at gå ud af lokalet.
– Døren er korrekt, det kan jeg ikke løbe fra, og det er også korrekt, at jeg bad vores materialemand om at gå ind ved siden af, lød det fra Esben Hansen, der blev spurgt, hvordan han gav holdlederen beskeden:
– Jeg kan ikke huske ordvalget, det kan godt være, at der er lige friskt nok citeret i artiklen, men ikke desto mindre var det en direkte besked til ham, og det står jeg også fuldstændigt ved. Efterfølgende var det første, jeg gjorde, at gå ud og give ham et stort kram på gangen og sige undskyld for, at han kom i vejen for det, og det er selvfølgelig heller ikke i orden at sige det til ham.
I interviewet bliver AC Horsens herefter konfronteret med, hvordan det kan ske, at han som sportsdirektør ‘mister besindelsen’. Her peger Esben Hansen på, at han mener, at AC Horsens har gode forudsætninger for at få succes, og at frustrationen efter det tredje nederlag i fire kampe kom til at gå ud over en dør.
– Det kan jeg kun beklage, men jeg er også nødt til at sige, at jeg aldrig har været i et omklædningsrum efter en fodboldkamp, hvor der ikke er blevet råbt, enten positivt eller negativt, og nogle gange sker de her ting, og det sker også på alle mulige andre arbejdspladser, hvor der bare ikke er samme bevågenhed på det, som der er her. Men det skal du ikke høre som en undskyldning for at smadre en dør, lød svaret her fra sportsdirektøren.
I interviewet går en paneldeltager, Camilla Boraghi, også hårdt til Esben Hansen og udtrykker undren over, at der er en accept af, at man ikke kan styre sit temperament i fodboldens verden, da det sagtens kan lade sig gøre i andre erhverv. Boraghi spørger herefter Esben Hansen direkte, om han skammer sig over episoden.
– Nej, jeg skammer mig ikke over det. Jeg fortryder, at jeg har ageret, som jeg gjorde, men jeg skammer mig ikke over, at døren desværre gik i stykker den anden dag. Det gør jeg overhovedet ikke, lød svaret her fra Horsens-bossen.
Du kan se hele interviewet med Esben Hansen i afspilleren øverst i artiklen.
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
TOPNYHED
Revser Mohamed Salah efter utroligt interview
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
Tullberg skifter fire mand
INTERVIEW
Thomas Delaney storroser Superliga-modstander
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
OPTAKT
Randers FC – AGF
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
NYHEDER
Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
NYHEDER
Mainz har fundet Bo Henriksens afløser
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED