Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

Næstved Boldklub ligger i øjeblikket på en oprykningsplads til 1. Division. Glæden er ikke til at tage fejl af i det midtsjællandske, da Tipsbladet snakkede med deres ukuelige, walisiske back, Sam Tattum, der er et produkt af Manchester Citys ungdomssystem.



I Næstved går der lidt af en gåde rundt i form af walisiske Sam Tattum. Og selvom han har tre U19-landskampe for ‘dragerne’, så er han faktisk født og opvokset i Salford, der ligger tæt på den engelske storby Manchester.

Som 10-årig blev han indlemmet i Manchester Citys ungdomsakademi, hvor han nåede hele vejen til deres U21-hold, hvorefter han blev siet fra.

– Da jeg kom til klubben (Manchester City, red.), var det før, de blev overtaget. Mens jeg var i klubben, gik den fra at være et blandt mange hold til at kæmpe med om Premier League i min sidste tid som ungdomsspiller, siger Sam Tattum.

I sin tid hos ‘the citizens’ havde han fornøjelsen af at dele omklædning med spillere som Chelsea-forsvareren Tosin Adarabioyo, Roma-spilleren Angeliño, Marokko- og Real Madrid-profilen Brahim Diaz og ikke mindst Bournemouths David Brooks, der, ligesom Sam Tattum, også er født lidt uden for Manchester. De to har fulgtes ad langt hen ad vejen i ungdomsårene.

– Tosin (Adarabioyo, red.) har fået en fin karriere i Chelsea. David Brooks har også gjort det rigtig godt i Bournemouth. Brooks har jeg spillet meget med, mens vi er vokset op. Det er to spillere, der ligesom mig er opvokset i Manchester-området, og så er de også slået igennem, siger Næstved-backen.

I de formative år i den blå del af Manchester havde Sam Tattum fornøjelsen af at have Premier League-legenden Patrick Vieira som træner.

– Jeg havde ham som træner et halvt års tid, da jeg blev rykket op på U21-holdet, inden han rykkede videre for at blive cheftræner i New York City FC, indleder Sam Tattum snakken om Arsenal-legenden.

– Han var virkelig dygtig. Han havde sine egne ideer, sin egen stil. Han var meget detaljeorienteret, det var nærmest ligesom at komme op på et førstehold. Han var virkelig også god til mandskabspleje. Man kunne altid spørge ham til råds, mens han også havde en vis autoritet i at være den han var. Man følte sig virkelig heldig over, at man havde en med hans erfaring, siger Sam Tattum. 

Det blev dog ikke til mere end de formative år i storklubben for Tattum. Efter han i 2016 røg ud af Manchester Citys ungdomssystem kom han til Slaybridge, FC United og Marine FC i de lavere engelske rækker.

 – Jeg blev kontaktet af en, jeg kendte, der spurgte, om jeg kunne være interesseret i at træne med i Østersunds i Sverige. De havde en engelsk cheftræner ved navn Ian Burchnall på det tidspunkt. De spillede i Allsvenskan dengang, så jeg trænede med en uges tid. Træneren kunne ikke bruge mig, men han ville gerne hjælpe mig videre, siger det tidligere Manchester City-talent.

Efter enkelte prøveophold i flere klubber i Sverige og Norge fik han sig en kontrakt i den norske første divisionsklub, Brattvåg. Her spillede han i fem år, indtil Næstved BK i vinteren 2025 hentede spilleren til det sidste af de tre skandinaviske lande.

– Jeg synes, dansk fodbold er ret sammenlignelig med engelsk. Der er en rigtig god balance af teknik, taktik, fysik og tempo. Jeg føler, alle hold har hver deres superkræft. Der er meget kvalitet, og jeg er meget imponeret over dansk fodbold. Jeg har virkelig nydt mit år i Danmark, siger den 29-årige forsvarsspiller.

Han roser også sin danske træner, Sune Jensen, der har overtaget roret i Næstved i sommer. Tattum peger på, at Jensen har mange af de samme kvaliteter som Vieira. Alt i alt har Sam Tattum ikke nogen planer om at skulle videre til andre destinationer i øjeblikket.

Der er omkring 1.000 kilometer mellem Næstved og London, så han holder kontakten ved lige med specielt David Brooks og Tosin Adarabioyo.

– I julen var jeg nede at besøge David Brooks. Han har fået kone og barn, spiller landsholdsfodbold og Premier League, men vi holder stadig kontakten. Sidst Chelsea var i Parken, skulle jeg også have ses med Tosin (Adarabioyo, red.), men det kunne ikke lige gå op. Han skaffede mig en billet til kampen, og så så jeg den med hans bror, siger Sam Tattum.

Tattum kommer nok aldrig til at spille for de klubber, han drømte om som barn. Hans historie er dog et vidnesbyrd om det, der gør spillet så fantastisk. Eventyrlyst, glæden ved spillet, ambitioner og vindermentalitet, hvor end man ender henne.

Han fortæller dog også, at det første halve år i Næstved ikke blev til det, han og klubben havde ambitioner om, nemlig en plads i 1. division. I øjeblikket ligger Næstved noget bedre til på andenpladsen efter 16 kampe, tre point foran nedrykkerne fra FC Roskilde.

– Det er åbenlyst vores mål at rykke op. Vi aftalte fra starten af sæsonen at tage en kamp af gangen. Ved sæsonstart havde vi en ret ny trup. Vi har en rigtig god første halvdel af sæsonen, hvor vi har sat os i en god position til oprykning. Næstved er en stor klub, der hører hjemme i første division, men vi vil sørge for at holde fast i, at kampene bliver taget en efter en efter en hele tiden, siger Næstveds City-skolede forsvarsspiller.







► LIVE

LIVE: Dansker præsenteret i Premier League-klub

Her kan du se Galatasaray mod FC Barcelona

‘De har Superligaens dårligste målmænd’

‘Ny nedtur’: Dario Osorio stjæler overskrifter

Rundens Hold i Superligaen – 10. runde

Forsøgte at ophæve FCK-kontrakt: ‘Jeg var skuffet’

Erkender: En af dem, der skylder FCK 250 mio. kr.



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Lønfest i Superliga-klub: Store bonusser udbetalt

Skiftede fra FCK til BIF – peger på ‘vild’ forskel

Medier: Afsøger mulighed for at sælge FCK

Denne klub bejler til Thomas Frank

Parken bekræfter: FC København kan blive solgt



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

Helt vilde tal: AGF’er målamok i U17 Ligaen

Her kan du se Arsenal mod Lille

Peter Sørensen kritiserer FCK-stjernes interview

Peter Schmeichel: Sådan skal Man City straffes

FCK-aktien højest i 17 år: ‘Ikke et sikkert tegn’

Morten Bruun i svime: ‘På niveau med Roony’

Han ligner en af de bedste spillere i Skandinavien

‘FC Midtjylland? Det er lidt synd for dem’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Perez i kæmpe fadæse? ‘Det skulle ikke ud’

FC København snydt? ‘Har jo ikke styr på en skid’

I dialog med dansk stjerne? ‘Det er faktum’

Napoli-træner: Højlund skulle aldrig have sparket

‘Han står ikke til rådighed det næste stykke tid’

– Jeg kan godt forstå, hvis FCK er rasende på ham!

Joker om BIF-spiller: Skifter til Saudi-Arabien

Vilde tal fra topkamp: ‘Ikke dét, jeg betaler for’

– Hvorfor har de brugt så mange millioner på ham!?

Trækker overskrifter: ‘Viser sin dårlige side’

Carlo Holse med historisk præstation