Det blev bare til halvanden måned som træner for slovakiske AS Trencin, inden Peter Hyballa fik sparket som cheftræner for klubben.
Dermed følger fyringen i rækken af klubber, hvor Peter Hyballa har opholdt sig i meget kort tid – blandt andet i EfB, hvor det blev til fire kampe i spidsen for klubben.
Peter Hyballa er blevet kendt og har fået et ry som en træner, der terroriserer sine spillere. I Esbjerg fB blev han beskyldt for både at udøve fysisk og psykisk vold af spillerne, der krævede ham fyret. Spillerne skrev tilmed et brev til ledelsen om de mange problemer med Hyballa – du kan læse om den del her.
Men spørger man Hyballa selv, er det ham, der er offeret i alt det her.
Den tysk-hollandske træner, der bare fik to kampe i spidsen for AS Trencin, mener, at han er blevet udsat for terror af de danske medier, der har beskrevet, hvad der er foregået i Esbjerg, hvordan træneren har opført sig, og hvordan spillerne har oplevet det. Dækningen af balladen i Esbjerg gav tilmed Ekstra Bladets journalister Klaus Egelund og Thomas N. Andersen prisen som Årets Sportsjournalist i 2021.
Hyballa er dog slet ikke tilfreds med, hvordan han er blevet behandlet i Danmark.
– I Danmark blev jeg terroriseret af medierne.
– Jeg sagde selv op (i EfB, red.), fordi jeg ikke kunne holde til det mere. Der blev fortalt løgne, og jeg mistede troen på journalistikken. Jeg skulle angiveligt have været fysisk over for spillerne – jeg skulle have nevet dem i brystet. Det er totalt nonsens, men det endte med, at jeg modtog 150 trusler. Jeg fik en depression. Brændte totalt ud. Det lyder dramatisk, men jeg (udbrændt, red.) er det måske i flere år, siger Peter Hyballa til det store hollandske medie Voetbal International.
Ifølge træneren, der blev fyret efter otte kampe i spidsen for Türkgücü München i efteråret, har han opretholdt en facade i sin tid i Danmark. Han var slet ikke glad, som han ellers forsøgte at vise.
– Jeg lod ofte, som om jeg var glad. Det er en proces, der startede for et år siden. Ingen kender mig. Folk baserer det hele på, hvad der er skrevet om mig, siger Hyballa, der også tror, at han er færdig med at træne i udlandet:
– Jeg skulle aldrig være taget til Trencin, jeg lyttede ikke til min sjæl. Den sagde nej, og alligevel gjorde jeg det. Men at bo på et hotelværelse igen. Alene. Fuld af ensomhed i en anden kultur. Og i klubben talte alle slovakisk. Det føltes, som om væggende pressede mig, siger Peter Hyballa.
Tysk-hollænderen har valgt at sætte karrieren på pause – den historie kan du læse her.
Esbjerg fB endte med at rykke ud af NordicBet Ligaen og er ved at forberede sig på sæsonstarten i landets tredjebedste række.
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
OPTAKT
Brøndby IF – FC Fredericia
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TOPNYHED
Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
TOPNYHED
Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
TOPNYHED
Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
TOPNYHED
Endelig er der godt nyt!
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Viking er norsk mester for første gang i 34 år
FC Midtjylland tangerer klubrekord
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel
AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise
Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers
