I chok: ‘Han bliver en af de bedste nogensinde’

Sky Sports-eksperten Jamie Redknapp har mildest talt store forventninger til Arsenal-talentet Max Dowman.



Arsenal havde en god dag på kontoret lørdag, hvor Leeds United blev slået med 5-0 i en kamp, hvor nyindkøbet Viktor Gyökeres blev dobbelt målscorer.

Samtidig vil kampen også blive husket for indskiftningen af Max Dowman, der med sine 15 år og 234 dage blev den næstyngste spiller i Premier Leagues historie – kun overgået af holdkammeraten Ethan Nwaneri.

Teenageren fik vist sig rigtigt godt frem i den halve time, han fik på banen, og i Sky Sports’ studie efter kampen var den tidligere Liverpool-spiller Jamie Redknapp klar med de helt store superlativer.

– Første gang jeg så Max var på en fodboldskole i Portugal, hvor han var syv-otte år. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at jeg aldrig havde set en knægt med så meget kvalitet i hele mit liv. Og nu, hvor han er 15 år, siger jeg det samme. Han er en af de bedste unge spillere, jeg nogensinde har set. Hans talent er fænomenalt.

– Jeg ved godt, vi siger ‘man skal ikke hype spillere op’, men jeg er så overbevist om, at den her unge mand kommer til at blive en af de bedste engelske spillere, vi nogensinde har set. Så god er han. Han er så talentfuld, så god på bolden, han har et vanvittigt venstre ben og han har god støtte omkring sig. Verden ligger for hans fødder, lød det fra Redknapp i studiet.

Max Dowman, der er født den 31. december 2009, blev også hyldet af Arsenal-cheftræner Mikel Arteta efter debuten, hvor den 15-årige debutant blandt andet tilkæmpede sig et straffespark.

Her udtalte Arteta blandt andet, at han aldrig før har set en 15-årig spiller med så stor tro på egne evner.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej