Kikkenborg til spotpris? Fordi det er Lyngby…

Mads Kikkenborg kommer fremover til at arbejde sammen med Kasper Schmeichel i Anderlecht, og det er slet ikke nogen tosset plan, mener Tipsbladets ekspert Jesper Christiansen.



Man gik egentlig og troede, at Mads Kikkenborg ville smutte til engelsk fodbold, når skridtet videre fra Lyngby Boldklub skulle tages, men i stedet vender han snuden mod Belgien, hvor danskerklubben Anderlecht køber ham. Det kunne Tipsbladet afsløre torsdag.

1,4 millioner euro – 10,4 millioner kroner – er prisen for den 24-årige keeper, som dermed bliver den femte danske spiller i klubben, når skiftet bliver officielt. 

Det er et flot salg af Lyngby, mener Tipsbladets fodboldekspert, Jesper Christiansen, der under andre omstændigheder faktisk havde set en endnu større pris for sig.

– Det er en god pris. Man skal tænke på, at Lyngby ikke er en af de største klubber herhjemme. Jeg tror ikke, de var sluppet med 10 millioner, hvis han havde spillet for en af de større klubber. Det har været en god forretning for Lyngby.

Han slår fast, at tiden vil vise, om der er tale om et decideret røverkøb for Anderlecht. Kikkenborg skal fortsætte sin udvikling og gribe de chancer, han får. Til gengæld lurer en startplads i horisonten, når Kasper Schmeichel en dag skal videre, og det tæller gevaldigt op for Kikkenborg, end hvis han var skiftet til Luton eller Sheffield United, som også har været på banen.

– Med respekt for den belgiske liga så er niveauet lidt lavere, og der er en lidt større chance for, at han kan slå igennem. Tager vi et blik på hans udvikling lyder det som et godt valg. Jeg tror, der er kortere vej til spilletid, og det er selvfølgelig et valg, han tager, ud fra det sportslige og ikke for pengene, for så var han gået med en Premier League-klub, påpeger Jesper Christiansen.

Kasper Schmeichel er førstevalget hos Anderlecht, og sådan bliver det ved med at være. Foto: Imago.

Kan lære en masse af Schmeichel
I Anderlecht kan Mads Kikkenborg se frem til at spille andenviolin for Kasper Schmeichel, der sidder på keepertronen. 37-årige Schmeichel er dog ved at være oppe i årene, og kontrakten løber lige nu til sommer, omend den kan forlænges med et år yderligere. Ikke desto mindre skal Kikkenborg stå i lære hos Danmarks landsholdskeeper, og det er noget, som får Jesper Christiansen til at klappe i hænderne.

– Der er ingen tvivl om, at han kan lære en masse af Kasper, og så er det bare om at suge til sig det næste halve år. Forhåbentlig er det nok til at overbevise om, at han er klar fra sommer af, siger den tidligere FC København-keeper og slår fast:

– Det er perfekt for ham at træne med en mand med så meget erfaring, når han skal vænne sig til klubben, ligaen og niveauet.

Jesper Christiansen peger afslutningsvist på, at udsigterne er gode for Kikkenborg, da Schmeichel ikke er en keeper på 28 år. 

Mads Kikkenborg nåede at spille to et halvt år i Lyngby. Nu venter hans første udlandsophold lige om lidt.



Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Storklub meldes interesseret

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Har I tabt sutten, Brøndby?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Endelig godt nyt

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Superliga-træner forlænger kontrakten

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Freiburg nupper pokalsejr

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’