Zlatan Ibrahimovic skiftede i 2009 til Barcelona, men det blev et kort ophold på Camp Nou for den svenske målræv, der pakkede kufferten efter blot én sæson.
Ibrahimovic har levet lidt af en nomadetilværelse i løbet af sin karriere, hvor den svenske legende har spillet for klubber som Ajax, Juventus, Inter, Barcelona, Milan, PSG, Manchester United og LA Galaxy. Men Ibrahimovic' karriere kunne have set ganske anderledes ud, hvis svenskeren havde taget en anden beslutning i 2009. Sådan lyder det nu fra Ibrahimovic' agent, Mino Raiola.
Ville have passet bedre til Madrid
Mino Raiola er agent for stjerner som Erling Haaland, Paul Pogba, Matthijs de Ligt og altså også Zlatan Ibrahimovic. Og i et interview med den spanske avis AS blev Raiola blandt andet spurgt om muligheden for et Pogba-skifte til Real Madrid, hvilket superagenten ikke ville afvise. Raiola blev samtidig spurgt, hvad han synes om Real Madrid.
– Én ting, som man kan sige om Florentino (Perez, red.), er, at han skabte Galacticos-konceptet, som folk fra min generation stadig husker. Det var en utrolig idé. Madrids historie som klub er utrolig. Det er fantastisk for en fodboldspiller at spille for dem. Men sammenlignet med Barcelona er det vigtigt at huske, at Madrid er bygget op omkring store spillere, mens Barcelona er bygget op omkring en filosofi, lød svaret fra Raiola.
Superagenten blev herefter spurgt, om denne forskel har en betydning for, hvilke stjerner, der skifter til de store klubber.
– Det tror jeg. Ibrahimovic ville stadig have spillet for Madrid, hvis han var skiftet til dem. For Zlatan er ikke bygget til en filosofi. Han er bygget op omkring styrken ved at være en stor spiller, ligesom Benzema, Cristiano, Di Stéfano eller Puskas. De lever på rent talent, mens Barcelona lever på en filosofi og en idé om, hvordan man skal spille. Man kan udskifte den ene eller den anden, så længe systemet er der. En anden forskel, i mine øjne, er at Madrid lod Cristiano gå, mens Barcelona ikke lod Messi gå, fordi han er fundamental for deres filosofi.
Barcelona betalte i 2009 omtrent 515 millioner kroner for Zlatan Ibrahimovic, som den catalanske klub hentede i Inter. Ibrahimovic rykkede i 2010 til Milan på en lejeaftale, og i 2011 solgte Barcelona så svenskeren til Milano-klubben for 180 millioner kroner.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie