Legendes familie i problemer: Smidt af flyet

Et fly på vej til Dubai foretog uanmeldt mellemlanding og satte fodboldlegendes hustru og datter af.



Den tidligere fodboldstjerne Ali Daei har fortsat store problemer med de iranske myndigheder efter at have støttet de demonstrationer, der har præget landet de seneste måneder.

Daei oplyser ifølge BBC, at hans hustru og datter mandag blev beordret ud af et fly under en uanmeldt mellemlanding på vej til Dubai.

De var om bord på et rutefly fra Teheran, som kort før ankomsten til Dubais lufthavn pludselig vendte om og i stedet landede på den iranske ø Kish.

Her blev Daeis hustru og datter sat af flyet. Det skete ifølge den tidligere fodboldspiller uden begrundelse.

Ifølge Irans statslige nyhedsbureau Tasnim blev Daeis hustru tidligere på måneden pålagt rejseforbud som straf for at have støttet protesterne. Det afviser Daei dog.

53-årige Ali Daei er et fodboldikon i sit hjemland og blandt de kendte iranere, der åbent har udtrykt støtte til demonstrationerne, der har stået på siden september, hvor en 22-årig kvinde døde i det iranske moralpolitis varetægt.

Gennem sin aktive karriere scorede Daei 109 mål for det iranske landshold. Det gjorde ham i mange år til historiens mest scorende landsholdsspiller, indtil Portugals Cristiano Ronaldo sidste efterår overtog rekorden.

I Europa er Daei mest kendt for sine fem sæsoner i den tyske Bundesliga fra 1997 til 2002, hvor han optrådte for Bielefeld, Bayern München og Hertha Berlin.

/ritzau/






Deler nyt om Christian Nørgaard




Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Fire FCK-stjerner ude?

Randers FC – OB

Kommer han på landsholdet? Dansker imponerer

FC Midtjylland – Brøndby IF

Stjerne solgt til FCM: ‘Det var ikke i timingen’

Fælder dom over ‘rumvæsenet’ Dorgu

Afsløring: Younes Bakiz til lægetjek i stor klub

Indskiftet Dolberg scorer i Ajax-storsejr



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Neestrups succes: ‘Hans opførsel skaber respekt’

Ny Froholdt-udvikling: ‘Usandsynligt’

Dansk klub jagter helt vild FC København-rekord

FCK-boss: Vi var tæt på rekordhandel



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker kollapser – båret fra banen med halskrave

Rangnick ringede – skulle høre om Brøndby-transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

FC Nordsjælland – AGF

Sådan klarede FCM’s 55 millioner-indkøb sig

Brøndby-boss: ‘Distraherende, men…’

Transfer var klar – han skulle erstattet Stage

Bo Svensson utilfreds: ‘De ved det godt’



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Afviste bud på 66 millioner for dansk profil

Afvist i Danmark: Nu har han tæmmet mægtige Bayern

Brøndby-angriber tilbage i træning: Lang vej endnu

AaB-anfører så rødt efter vanvidstackling

Nu fortæller Sean Klaiber om dramaet i Brøndby

Afslører: Ingen købsoption i FC Midtjylland-aftale

Afgørende, at han er i FC København

Speakman: Derfor siger vi farvel til FCK-profil

FCM-stjerne udsat for homofobi: ‘Beskæmmende’

Afsløring: Younes Bakiz millimeter fra skifte

Afsløring: Græsk storklub køber Horsens-talent