Der er noget nær et Jesper Grønkjær-derby i Champions League onsdag aften.
Her mødes den danske legendes to tidligere klubber Ajax og Chelsea på sidstnævntes hjemmebane.
Og i forbindelse med kampen har Ajax talt med Jesper Grønkjær blandt andet om, hvad han laver i dag, hvor han ikke længere er i fodboldens verden efter sit stop på Viaplay i 2022.
– Jeg har det rigtig godt. Jeg bor i øjeblikket i Aarhus, lever et godt liv og er langt væk fra fodboldverdenen.
– Jeg ville prøve noget andet (efter stoppet på Viaplay, red.), og nu arbejder jeg med byggeri og lejlighedsrenovering, noget helt nyt. I de sidste år af min karriere havde jeg tænkt over det et par gange, men jeg blev først ekspert, siger Jesper Grønkjær til Ajaxs hjemmeside og tilføjer:
– Jeg nyder min fritid. Det var ikke et problem med tætpakkede dage dengang, men nu er mine dage ikke helt planlagt. Sådan var det bare dengang, en del af jobbet. Som fodboldspiller er man altid i en (meget behagelig) boble. Men man er også ret isoleret. Nu lever jeg mere i baggrunden og kan lave andre ting – stå på ski, spille padel, rejse. Alle de ting, jeg ikke kunne, mens jeg spillede fodbold.

Stjæler overskrifter
Interviewet er blevet citeret i en række medier i både England og Holland, og i det engelske er der særligt fokus på karriereskiftet.
– Chelsea Champions League-helt, 48, arbejder nu med byggeri, lyder en overskrift hos Daily Mail, der lægger særligt vægt på danskerens mål mod Liverpool i 2003, som sikrede Chelsea en plads i Champions League.
– Chelsea-kulthelt, 48, arbejder i byggeri efter større karriereskift, skriver The Sun.
I Holland fremhæves også en udtalelse om, at han lærte meget i Ajax.
– Grønkjær reflekterer: ‘Hos Ajax lærte jeg at være professionel fodboldspiller’, lyder en overskrift hos Ajax Showtime for eksempel.
Jesper Grønkjær startede karrieren i AaB og blev solgt til Ajax i 1998. Ajax solgte siden danskeren videre til Chelsea i 2000 for et stort millionbeløb. Efterfølgende var han forbi Birmingham City, Atletico Madrid, VfB Stuttgart og FC København, før han lagde støvlerne på hylden og blev ekspert på Viaplay.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED