Paul Pogba blev i 2016 verdens dyreste spiller, da franskmanden rykkede fra Juventus til Manchester United.
Men trods et stort talent er det ikke gået som håbet på Old Trafford for franskmanden, og den ofte kritiserede Pogba har flere gange været rygtet tilbage til Juventus, hvor han spillede fra 2012 til 2016.
Morata har været en stor succes
Tilbage i oktober afslørede Sky Sport Italia-journalisten Fabrizio Romano således, at Paul Pogba ville have være Juventus-spiller i dag, hvis det ikke havde været for coronapandemien, der ramte mange storklubber hårdt.
I det forgangne transfervindue lykkedes det til gengæld Juventus at hente en anden tidligere spiller tilbage til klubben, nemlig Álvaro Morata. Og den tidligere Real Madrid- og Chelsea-angriber har været målfarlig efter sin retur til Juventus, hvor han har leveret seks fuldtræffere i syv kampe.
Efter onsdagens 4-1-udesejr over Ferencvaros blev Juventus’ sportsdirektør, Fabio Paratici, derfor spurgt, om succesen med Morata kan få Juventus til også at hente Pogba tilbage.
– Cristiano Ronaldo er en spiller, der fungerer godt sammen med næsten hvem som helst, for han er meget bevægelig. Så vi kan have en mere fysisk centerforward, eller vi kan have en mere bevægelig en som Morata. Eller en som Paulo Dybala, der ligger tæt på ham, lød det ifølge Sky Sport Italia fra Paratici.
– Vores førsteprioritet var hele tiden Morata, fordi vi allerede kendte ham godt. Han havde to gode sæsoner hos os. Vi kendte også hans personlighed, så vi vidste, at han havde mere at bidrage med i Torino. Han bevæger sig, så hans stil passer til den stil, som vores træner ønsker at spille.
– Hvad Pogba angår, så er han Manchester United-spiller, og det er alt for tidligt at tale om fremtidige transfermål. Vi er alle glade for Pogba her. Han er en af de tidligere spiller, som har givet så meget til Juventus. Men det er for tidligt at tale om fremtidige transfermål. Lige nu fokuserer vi på vores hold i denne sæson. Det er dér, vores fokus ligger.
Paul Pogba har kontraktudløb i Manchester United i 2021, men den engelske klub har en option på at forlænge aftalen med den 27-årige franskmand frem til 2022.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
