,

AGF’s dyre stortalent er transfer-guf for VFF

På banen fylder slutspilskampene alt, men på Superliga-kontorerne lægger man sidste hånd på forberedelserne til sommerens transfervindue. Her ser vi på Viborgs ønskeliste.



Viborg er på jagt efter den Superliga-syvendeplads, der giver en playoff mod nummer tre eller fire fra medaljeslutspillet om en Conference League-kvalifikationsplads.

Men det er langt fra kun spillet i de kommende syv runder i nedrykningsslutspillet, der betyder noget i Viborg.

For truppen skal snittes til, flere af de attraktive spillere i offensiven og på midtbanen kan blive solgt og skal derfor erstattes, og så har Viborg uanset hvad en række behov, hvis man skal vende tilbage til Top 6 næste sæson.

Vi ser nærmere på Viborgs behov på sommer-transfermarkedet her.

Det har de mest brug for

Et forsvarsjern
Viborg scorer mål i et fint tempo, men det nytter jo ikke, når der også ryger lige så mange mål ind den modsatte vej, hvilket samlet set er billedet de to seneste år.

Viborg har simpelthen brug for defensivens svar på Serginho: En fremragende, hurtig midtstopper, der også meget gerne må være et kulturelt samlingspunkt på holdet.

Nicolas Bürgy tog videre til OB i vinter, og der mangler den her spiller, der vinder de nødvendige dueller og får reddet Viborgs kastanjer ud af ilden, når modstanderne spiller sig gennem presset og overrumpler det offensivt indstillede VFF-mandskab.

VFF har på papiret de spillere, og måske hjælper det, når Zan Zaletel er tilbage fra en alvorlig knæskade, men man har lukket 88 mål ind de seneste 56 Superliga-kampe, og det er i overkanten, når man vil og skal i Top 6 i næste sæson.

Det har de også brug for

En målfarlig angriber

Alle har brug for en angriber, der scorer mål, men Viborg hører i Superligaen til i den høje ende målt ud fra behov, for hverken Ementa eller Renato Junior scorer ofte nok, også når vi husker på, hvor relativt meget, holdet skaber. Måske retter det sig, og i Yonis Njoh har man et nyt værktøj til at åbne modstandernes forsvar, men det er et stort ‘måske’ at gøre sig afhængig af.

En venstre back
Elias Andersson er lejet indtil sidste kamp i sæsonen, og Oliver Bundgaard har stadig en lang genoptræning foran sig.

Vi må se, hvordan Andersson klarer resten af slutspillet, men det vil ikke være overraskende, hvis Viborg er på markedet igen til sommer.

Hvilken Superliga-spiller (realistisk) kunne de bruge til sommer?

Det er fristende at sige, at Viborg FF bare skal raide FC Københavns udvalg af reserver og U/19-spillere igen. Og det kunne da også sagtens ske.

Men vi kigger en lidt anden retning her end til det FCK, man er på venskabelig fod med.

Vi skal i stedet en tur ind omkring Århus, hvor der også er spillere, der har rigelige mængder talent men svært ved at få Superliga-spilletid.

Her finder vi Richmond Gyamfi, som den kvikke observatør jo vil bemærke ikke er i Århus men tilbage i Hobro, hvor han spillede et halvt år før en stor transfer til AGF.

Richmond Gyamfi (til venstre) i en træningskamp mod Hamburger SV i efteråret. Foto: Alamy

Gyamfi er lynende hurtig og en god dribler, når han har pladsen, og i forhold til formationen vil man mere naturligt kunne finde plads til ham i VFF’s 4-3-3 end i AGF’s ekstremt indlægs-betonede 3-5-2.

Han har de kompetencer, VFF gerne vil have i angrebsspillere, og så kan man leve med, at de defensive positioner og den taktiske forståelse stadig er noget, Gyamfi i den grad skal arbejde med.

Og så er det en vigtig detalje, at Gyamfi og VFF ikke bare er fri fantasi.

Viborg fulgte forwarden tæt i månederne i 1. Division og bød ifølge Tipsbladets oplysninger endda på den unge ghaneser, før AGF satte trumf på med et tilbud, Hobro ikke kunne sige nej til.

Så Viborgs sportslige afdeling kender ham udmærket, og hvis man nu kunne få et godt tilbud på en spiller hentet af den tidligere sportschef i AGF, kunne det potentielt gøre alle parter tilfredse.

Oplagte afgange

Serginho
Det er soleklart, at portugiseren med landsholdspas på Kap Verde er et meget varmt emne. Maccabi Tel Aviv var der sidste sommer med et bud på tre millioner euro, og der var også bud i vinter, uden det var tæt på.

Nu skal det være, og koblingen til København er værd at huske, hvis nu Elias Achouri bliver solgt.

Anosike Ementa
Målene kommer ikke i den takt, Ementa og Viborg havde håbet, og med kontraktudløb i sommeren 2026 er det oplagt, at et salg skal ske til sommer, selv om prisen nok ikke når derop, VFF håbede efter den første halvsæson i 2023.

Isak Steiner Jensen
Vi vakler mellem kantspilleren og kollegaen Thomas Jørgensen, men vi ender på unge, hurtige Jensen, der slår ud på en række stats omkring udfordringer og chanceskabelse.

Det kunne godt blive til noget, hvis nogen kommer med et solidt millionbud (i euro).





LIVE

LIVE: Udeladt af kamptrup

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Tottenham under stregen

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Cooper gav hård og ærlig besked

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Liverpool – Fulham

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

‘Jeg er rørt og glad’

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

AGF snubler i guldkampen

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Barcelona klager til UEFA

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Legende i stor kritik af Brøndby IF

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’