Kæmpe trøjesamling stjålet: De er uerstattelige

Agentfirmaet People in Sport har fået stjålet en stor trøjesamling, som de håber bliver afleveret tilbage.



En med lange fingre har været på spil i Silkeborg.

Det store danske agentfirma People in Sport har haft ubudne gæster på deres kontor, hvor flere uvurderlige genstande er blevet stjålet.

Computere, skærme og kaffemaskinen havde ingen interesse for tyven, der kun havde fokus på én ting – fodboldtrøjer.

Agentfirmaet har fået stjålet hele deres trøjesamling, der tæller mellem 50 og 60 helt unikke fodbold-, håndbold og ishockerytrøjer, der alle har en historie knyttet til sig.

Det fortæller Casper Grønn, der er agent og partner i People in Sport, til Tipsbladet.

– De har ikke taget noget andet end vores fodboldtrøjer, hvilket er det, der gør det lidt tragikomisk. Hvis de nu havde taget vores halvdyre kaffemaskine, vores skærme, vores computere og klippet lamperne ned, så havde det måske givet lidt bedre mening. Men de har kun stjålet håndbold-, fodbold-, og ishockeytrøjerne.

– Man kunne godt forestille sig, at det har været en sportsfan, der har brudt ind. Vi har også prøvet at kigge på DBA og Facebook Marketplace, hvis de nu skulle blive sat til salg, men vi har ikke set nogen, der har ville sælge dem endnu.

– Det er alt fra Anders Lindegaards Manchester United-trøje til en NHL-spiller. Det er alle mulige trøjer. Den affektionsværdi, det har, kan man ikke sætte beløb på, fortæller Casper Grønn.

Artiklen fortsætter under billedet..

Foto: People in Sport

Havde det nu bare været en kaffemaskine eller nogle skærme, der var blevet stjålet, så havde det været nemmere, for fodboldtrøjerne er uerstattelige.

– Uden at det skal misforstås, men hvis det var en skærm, der blev stjålet, så er der en kvittering på den skærm, og så får man den skærm erstattet, men at få stjålet de trøjer, som har en historie fra dengang man skrev under eller andet.

– Der er forskellige historier til de forskellige trøjer. Nogle af dem er nogen, spillerne har spillet i, og nogle af dem har vi fået i forbindelse med transferen. Hver har sin historie, og det kan ikke erstattes på samme måde som en ny mus til sin computer, siger en lettere irriteret Casper Grønn.

Håbet er dog, at tyven fortyder sin handling og vil aflevere trøjerne. I så fald er man klar til ikke at gøre en sag ud af det.

– Helt oprigtigt håber vi på, at der er en, der siger, det var en fejl, og at de bliver leveret tilbage igen i en papkasse ude foran døren i morgen. Det er ikke sådan, at de er blevet stjålet over flere indbrud på flere år. Det hele er blevet stjålet på én gang, så det er nok kun én person, der har det hele. Derfor kunne den samme person også godt levere det tilbage igen, hvis man vil.

– Vi er også villige til ikke at gøre en sag ud af det, hvis de står ude foran vores dør i morgen, forklarer Casper Grønn.

People in Sport har spillere som Jonas Wind, Casper Tengstedt, Elias Jelert, Marcus Ingvarsen og Mads Bech Sørensen i stalden.






Peter Kjær: Her er min bekymring




LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Markant transfermelding om Højlund

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Frimann uenig – Det er en tendens

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Farzam: En gave for FC København



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Ekspert i svime over FC Midtjylland



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Brøndby i transfer-kovending?

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Marseille æder impotent modstander