Den polske målmand Marcin Bulka er denne sommer skifter fra Nice til NEOM SC i Saudi-Arabien.
Det er næppe at stramme den at påstå, at økonomien spillede en væsentlig rolle i det skifte for den 25-årige keeper.
I kølvandet på sit klubskifte er Marcin Bulka blevet mødt af en del kritik. Dele af krtikken er gået på det sportslige, fordi polakken svækker sit kandidatur til landsholdet med et skifte til den sportsligt svagere liga i Saudi-Arabien. Og så er Bulka naturligvis heller ikke gået fri af krtikken om det etisk forsvarlige i at skifte til diktaturstaten.
Nu tager den tidligere FC København-stjerne Kamil Grabara sin landsmand i forsvar.
– Vi arbejder for firma X, og så kommer firma Z og tilbyder 10 gange mere i løn. Det er et naturligt menneskeligt træk at ville have mere. Det er meget få mennesker, der kan sige, at det, de har, er nok for dem, og at de ikke ønsker sig mere. Det er meget nemt at gøre sig til dommer over sådan et skifte uden selv at stå i situationen, siger Kamil Grabara til Eleven Sports og tilføjer:
– Jeg garanterer, at enhver fodboldspiller, der kaster med sten efter en anden spiller for at skifte til Saudi-Arabien, ikke ville kunne træffe en beslutning så let, hvis nu de endte i den samme situation.
– Hvis nogen ønsker at tage deres karriere i den retning, så lad dem gøre det. Det skader ikke nogen. Hvis Marcin er glad og tilfreds, så lad ham gøre, hvad han vi, for det er hans karriere, og han har brugt hele sit liv på at spille fodbold.
Marcin Bulka slog for et par sæsoner siden Kasper Schmeichel af pinden i Nice og etablerede sig som førstekeeper i den franske klub. Han fik også spillet sin ind i varmen omkring det polske landshold, og ved EM sidste år var han udtaget på bekostning af Kamil Grabara.
Aktuelt er det Kamil Grabara, der har slået Marcin Bulka af landsholdet.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER