Kenneth Perez hælder mod et år mere

Den tidligere landsholdsspiller Kenneth Perez hælder mod at forlænge fodboldkarrieren med et enkelt år.



I begyndelsen af maj måned blev danske Kenneth Perez hollandsk mester for første gang efter 13 år i Æresdivisionen. Mesterskabet var samtidig afslutningen på Perez´ ophold i Twente, hvor han fra 2008 og frem til i dag har været en central figur – og måske endda afslutningen på karrieren. De sidste to måneder har den tidligere danske landsholdsspiller således kraftigt overvejet, om han skal fortsætte et år mere i en ny klub eller lægge støvlerne helt på hylden. Nu er Perez tæt på en beslutning, og meget tyder på, at han ikke har spillet sin sidste fodboldkamp på absolut topplan.

– Det er ingen definitiv beslutning, men i og for sig kunne jeg godt tænke mig at spille et år mere, fortæller Kenneth Perez til tipsbladet.dk.

Dermed skal Perez i de kommende uger finde sig et nyt sted at spille fodbold, og her er mulighederne mange.

– Jeg vil gerne til en dansk klub. Det vigtigste for mig er at komme til en klub der har de samme ambitioner og den samme vindermentalitet, som jeg har. Jeg har fået konkrete tilbud, men ikke fra danske klubber. En klub udenfor Europa er også en mulighed, men jeg er nok til det, man kan kalde “kontrollerede eventyr”, forklarer 35-årige Perez.

Vælger Kenneth Perez – mod forventning – at stoppe karrieren, ligger hans fremtid sandsynligvis som ekspertkommentator på tv.






TransferLIVE: Henter talent i FC Midtjylland




LIVE

VM-LIVE: Sådan starter Argentina og Østrig

Her kan du se Norge mod Senegal

England – Ghana

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

FC Københavns talenter gør rent bord

FCK går på rov i Viborg

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Her kan du se Argentina mod Østrig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Et skridt tættere Englands største stadion

Lurer på Superliga-stjerne

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklubber kæmper om danskers underskrift

Argentina – Østrig

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Lyngby Boldklub sælger profil

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Frankrig – Irak

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Jordan – Algeriet