I den danske pokalturnering tildeles de lavest rangerede klubber automatisk fordelen at spille på egen hjemmebane.
Men i dette efterår har der været eksempler på, at kampe, hvor superligaklubber skulle spille ude mod mindre klubber, er blevet rykket til superligaholdets eget stadion.
Som kompensation har nogle superligahold betalt en pengesum til modstanderholdet.
Divisionsforeningen, der er arrangør af pokalturneringen, har sammen med klubberne fra de øverste fodboldrækker nu indledt en dialog med henblik på at gøre det sværere at lave den manøvre.
– Der er en dialog med klubberne, der gerne vil kigge på den regel. Klubberne ønsker, at man ikke skal kunne flytte en kamp, så nemt som det kan gøres i dag, siger turneringschefen i Divisionsforeningen, Troels K. Jensen.
Ifølge Troels K. Jensen er tanken, at reglerne skal ændres fra næste sæson. Processen er på et tidligt stadie, men det er en dialog, der er i gang, fortæller han.
Som reglerne er nu, er det frit for klubberne at flytte pokalkampens spillested. Det er også frit for klubberne at betale penge mellem hinanden som kompensation.
Tanken bag at skærpe reglerne er, at “der skal være nogle helt særlige omstændigheder, før en kamp kan blive flyttet”.
Dialogen om at ændre reglerne er sket på klubbernes opfordring, forklarer turneringschefen.
Det er sket i kølvandet på den håndfuld af flyttede kampe i de seneste par måneder.
De danske mestre fra FC Midtjylland skulle have spillet på udebane mod nordsjællandske Hillerød i september. Den pokalkamp blev rykket til Herning, og FCM betalte en pengesum til 1.-divisionsholdet.
I ottendedelsfinalen i oktober skulle Silkeborg på papiret en tur til Holbæk på Sjælland. Kampen blev flyttet til Jysk Park i Silkeborg, og Holbæk modtog en pose penge den anden vej.
Hillerød og Holbæk har begrundet beslutningen med, at det har givet den bedste økonomiske forretning.
Ved at spille på udebane undgår de mindre klubber at stå for dyre udgifter i forbindelse med afviklingen af kampen på eget græs.
Når en mindre klub skal spille hjemme mod et superligahold, skal særlige sikkerhedsmæssige krav nemlig overholdes.
Det drejer sig om skærpede krav om vagter, et særligt område til udeholdets fans samt separat udskænkning, toiletforhold og fanindgange.
Det resulterer i store udgifter, som kan være svære at tjene ind igen ved eksempelvis entrébilletter for en lille fodboldklub.
Holbæk B&I valgte i oktober at flytte kampen fra egne rammer til superligastadionet i Silkeborg, hvor Holbæk tabte 0-6.
Formanden i Holbæk B&I, Allan Markussen, bekræfter, at 3.-divisionsklubben har modtaget et beløb fra Silkeborg for den manøvre, som “begge klubber er tilfredse med”.
Havde divisionsklubben spillet på hjemmebane, ville Holbæk økonomisk “lige nøjagtig kunne sidde tilbage med et rundt nul, hvis de var rigtig heldige”.
– At rykke kampen til Silkeborg var udelukkende en økonomisk beslutning, siger klubformanden.
Hvis reglerne strammes, så de mindre klubber skal afvikle kampen på hjemmebane, håber Allan Markussen, at de små klubber bliver støttet bedre, når skærpede sikkerhedskrav træder i kraft.
– Det vil være naturligt, hvis Divisionsforeningen støttede med en pengepulje, til de små klubber der måtte være så “uheldige” at trække et superligahold på hjemmebane.
Det vil ifølge Holbæk-formanden være med til at fastholde “romantikken og fodboldens ånd i pokalturneringen”. Så vil de mindre klubber nemlig få bedre vilkår for afvikle kampen på det lokale stadion.
– Vi kan faktisk rigtig meget i de små klubber, men man skal huske, at det hele er drevet af frivillige, siger han.
Torsdag aften spilles den sidste ottendedelsfinale i sæsonens udgave af pokalen.
Her skal superligaklubben AGF møde 2.-divisionsholdet Skive IK på udebane klokken 18.30.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Hvem holder partilederne med i fodbold?
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Kæmpe nyhed i udlandet
Av, FCK! Her er de værst af alle
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Riemer melder stjerne klar
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
Klar besked til danske debutanter
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Sigter 32 personer for matchfixing
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
TOPNYHED