Sent søndag blev det officielt, at 12 af Europas største klubber har tænkt sig at danne en udbryderliga, der skal hedde Super League.
Planerne er allerede blevet hårdt kritiseret fra mange sider. Den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville har eksempelvis svinet sin gamle klub, mens den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel har udtalt, at han ‘ville hade’ at se Super League-planerne blive til virkelighed.
Fansene vil ikke acceptere det
Og også den tidligere Liverpool-profil Jamie Carragher har nu valgt at lange ud efter Super League-planerne, som Liverpool altså er en del af.
– Det giver mig kvalme, at Liverpool støtter op op om denne skamløse udbryderplan. Fansene kommer ikke til at tolerere det. Fansene kommer simpelthen ikke til at acceptere en plan, der sætter hele det princip, som klubben er bygget på, på spil, lyder det således fra Carragher, i hans klumme for The Telegraph.
– Det eneste, jeg har hørt fra Liverpool i denne sæson, er hvor meget de har savnet deres fans. Det er sjovt, at stemmerne fra The Kop kun tæller, når det er belejligt. Jo mere, jeg læser om planerne for en europæisk superliga, jo mere virker det til, at Liverpools ejere må være glade for tomme stadions. For det eneste, de har opnået, er at øge chancen for endnu en masseudvandring.
En sindssyg idé
Ifølge Jamie Carragher er aftenens Premier League-opgør mellem Leeds og Liverpool et glimrende eksempel på, at idéen om en lukket europæisk superliga er en ‘sindssyg’ idé. Netop fordi der er så meget på spil, idet Liverpool er pisket til sejr, hvis Jürgen Klopps tropper skal slutte i top fire og dermed kvalificere sig til Champions League.
– Det er en kamp med potentielt gigantisk betydning, hvad Champions League-kvalifikation angår. Alt er på spil, og dermed er der garanti for drama.
– Kampen vil trække millioner af seere af den grund, og følelserne kommer til at sidde udenpå tøjet af den grund. Den samme nervøsitet vil være tilstede i samtlige af Liverpools resterende syv kampe. Og netop derfor er tv-stationerne klar til at betale millioner for rettighederne.
– Det er skønheden ved ligafodbold. Hver eneste detalje og hvert eneste point tæller. Og det er derfor, at jeg, som tidligere Liverpool-spiller, får kvalme over, at min klubs omdømme lider skade af denne arrogance fra klubbens ejere, som ønsker at fjerne den her slags drama og i stedet skabe en kultur, hvor vi ikke længere skal kæmpe for vores succes. Det går imod alt, hvad fodbold – især i min by – står for, i mine øjne.
Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har også reflekteret over Super League-planerne. Du kan læse hans blog her.

TransferLIVE: Superliga-kending skal på klubjagt

Delaney spillede nøglerolle

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Kold krig i ni måneder

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Lægetjek booket – enige om kongeløn

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

De dropper Højlund

‘En gennemsnitlig målmand’

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Martin Jørgensen scorer nyt job

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

Flick ændrer Roony Bardghji-plan

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Klar opfordring til ny FCK-stjerne

Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Hemmeligt dokument: Slår FCK og FCM’s gigantsalg

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

AGF-millioner på vej?

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Klopp afslører: Sagde nej til kæmpe job

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Bundesliga-angriber flytter til Århus

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

‘Mads Hermansen kan være på vej til West Ham’

– Det ville da være meget, meget underligt

Afsløring: Byder på FC Nordsjælland-profil

Dansker scorer ny kontrakt i Italien

Dansker fåmælt om Barcelona-rygter

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Makreller vinder derby i Göteborg

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

FC København køber Youssoufa Moukoko

Tror, at FCN kan slå egen transferrekord i Danmark

Young Lions i finalefest mod Tyskland

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Afsløring: Tæt på salg af profil