Frenkie de Jong udviklede sig i Ajax til en af Europas mest lovende midtbanespillere, og hollænderen kostede da også et godt stykke over en halv milliard kroner, da Amsterdam-klubben i sommeren 2019 solgte ham til Barcelona.
De Jongs første sæson i Barcelona var dog ikke ligefrem en dans på roser for den 23-årige hollænder, der fik stor kritik fra mange eksperter. Den spanske avis El Pais pegede sidste år eksempelvis på, at Frenkie de Jong havde været skuffende og ‘overflødig’ efter skiftet til Barcelona.
En mere komplet spiller
I den seneste tid har Frenkie de Jong dog vist sig som en vigtig spiller for Barcelona, hvor hollænderen i løbet af sine seneste 12 kampe har leveret fem mål og tre assists. Senest blev Frenkie de Jong matchvinder, da Barcelona onsdag slog Rayo Vallecano med 2-1 i Copa del Rey. Og efter slutfløjtet fik Frenkie de Jong da også ros af sin chef, Ronald Koeman, der ellers tidligere har været ude med riven efter landsmanden.
– Vi har brug for ham. Vi har brug for, at midtbanespillerne er offensive. Han har stor teknisk kvalitet, og han hjælper ved at løbe i dybden. Vi har talt med ham om at hjælpe til i angrebet, og om at være i stand til at score mere end ét mål per sæson (Frenkie de Jong scorede to mål i sin første sæson i Barcelona, red.). Han er en mere komplet spiller nu, end han da han spillede for Ajax. Han skaber mere, og han scorer mere, lyder det ifølge MARCA fra Koeman.
Martin Braithwaite blev først indskiftet i det 85. minut af Barcelonas sejr over Rayo Vallecano, kort efter Frenkie de Jongs sejrsmål. Barcelonas næste kamp er ligakampen mod Athletic Bilbao på søndag.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
