Den tidligere marokkanske landsholdsspiller Nabil Dirar trak store overskrifter herhjemme, da han i foråret slog sig ned i amatørklubben Ishøj IF.
Det blev dog kun til et kort, dansk eventyr for den tidligere Champions League-spiller, der aldrig kom i kamp for 3. divisionskubben. Dengang lød det var Ishøj IF, at 37-årige Nabil Dirar havde valgt at lægge støvlerne på hylden grundet en skade.
Men nu tyder noget på, at han godt kan grave dem frem igen.
Ifølge Le Quotidien er Dirar nemlig ved at skrive under med den luxembourgske klub FC Schifflange, der frister en tilværelse i Luxembourgs bedste række, Nationaldivisioun.
På UEFA's koefficientliste rangerer Luxembourg som nummer 43 ud af 55, så den tidligere AS Monaco- Club Brugge- og Fenerbahce-stjerne skal ikke ligefrem præstere på et højt niveau, men det er trods alt bemærkelsesværdigt, at han ser ud til at skulle spille, efter at det i sommer blev meldt ud fra Ishøj IF, at han var blevet fodboldinvalid.
I den københavnske forstad glæder man sig dog over, at Nabil Dirar ser ud til at fortsætte karrieren.
– Han var hos os og trænede fint med i en måneds tid, men desværre blev han skadet ugen inden, han skulle have debuteret. Skaden ville holde ham ude i fire-fem måneder, sagde han, og derfor regnede han ikke med, at han ville komme tilbage på banen. Det kunne jeg sagtens forstå. Det er dejligt at høre, at han har det så godt nu, at han igen kan spille fodbold, siger Erdogan Aslan, der er cheftræner i Ishøj IF, til Tipsbladet.
– Jeg har ikke talt med ham siden i sommer, men jeg ved, at han og konen skulle flytte til et andet land, fordi hun var blevet færdig med sin uddannelse her i Danmark. Det kan være, det så er Luxembourg.
I Ishøj IF har man kun gode minder om Nabil Dirar, selv om han aldrig kom i kamp for 3. divisionsklubben.
– Vi tilbød ham jo en kontrakt på 4.000 kroner om måneden, tror jeg, det var, men han ville slet ikke have noget. "Jeg er blevet mester med Monaco, og jeg har tjent mine penge i Fenerbahce. Jeg spiller ikke fodbold for penge, men vil bare gerne være en god rollemodel for de unge", sagde han. Det var meget stort af ham, fastslår Erdogan Aslan.
Nabil Dirar 46 landsholdskampe for Marokko på CV'et.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER