De to danskere i den russiske klub Rubin Kazan, Anders Dreyer og Oliver Abildgaard, er bundet af kontrakter, som kræver, at de stiller sig til rådighed. Det er selvom, Rusland er gået i krig med nabolandet Ukraine – og derfor kan de ikke forlade klubben.
Det vil samtidig betyde, at de kommer til at møde voldsomme økonomiske konsekvenser, hvis de skulle smutte alligevel, skriver TV3 Sport, som endvidere har talt med kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) om sagen.
Her kan hun godt se, at det er noget, der er fyldt med dilemmaer, men hun vil gøre sit for, at de ikke bliver ramt af at den russiske klub kommer efter dem.
– Det er klart, at som minister forsøger jeg at appellere til, at hvis og såfremt, at man har lyst til at komme ud af sin kontrakt i den givende situation, så kommer den internationale sportsdomstol ikke til at retsforfølge, siger hun og fortsætter:-
– Det bruger jeg min stemme på, og det sørger jeg også for, at der er international opbakning til, forklarer Halsboe-Jørgensen.
Endvidere arbejder kulturministeren på, at Rusland skal udelukkes fra de internationale sportsbegivenheder, ligesom de heller ikke skal kunne huse eksempelvis en Champions League-finale, som de blev frataget.
Hendes appel er derfor klar.
– Jeg er optaget af, at hvis der er nogen, der sidder i den situation, at de har lyst til at komme hjem til trods for, at deres kontrakt binder dem til at blive i Rusland, så lægger vi et pres, så de kan det uden at blive retsforfulgt og skulle hæfte for mange millioner, lyder det fra Ane Halsboe-Jørgensen.
Se hele indslaget øverst i artiklen, hvor også Onside-panelet kommer med deres syn på sagen.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
Sydafrika – Canada
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
