Landsholdet – mand for mand

Grundlovsdag, 5. juni, var det tid til nostalgi-flip med genudsendelse på DR 1 af den fantastiske kamp mod Sovjetunionen i Idrætsparken, hvor Danmark, som alle over 25 år husker – og alle under har hørt om til hudløshed – som bekendt vandt 4-2. Den kamp er udnævnt som den bedste landskamp med dansk deltagelse nogensinde,…



MÅLMAND:

Thomas Sørensen er fortsat klart førstevalg, men snart 29-årige Sørensen har ikke haft den bedste sæson på klubholdet, og hans position kunne undervejs let været truet, hvis ikke Stephan Andersen og siden Peter Skov-Jensen i sæsonens løb var skiftet til bænkevarmer-roller.

I stedet er Jesper Christiansen lige nu aktuelt andenvalg, og at han fik en halvleg i Finland var af Morten Olsen direkte begrundet med, at man ikke kan regne med at have Thomas Sørensen klar altid pga. de rygproblemer, han bl.a. har døjet med. Udover de nævnte hører også Jimmy Nielsen til i feltet af målmand, men på sigt ligner Stephan Andersen det mest oplagte førstevalg for fremtiden.

HØJRE BACK:

Det ser ud til at Thomas Helveg vender tilbage på denne plads onsdag mod Albanien, efter siden han blev landsholdets ny anfører at have optrådt mest i midterforsvaret, når han vel at mærke har været spilleklar. Aktuelt skal Helveg mod Albanien vise, at han er klar efter sin seneste skade, og kampen er vigtig for ham i klubperspektiv, da han gerne skal et andet sted hen efter at Norwich rykket ned. Det skifte blev bestemt ikke, hvad han havde forventet, men trods problemerne undervejs med meget begrænset spilletid har han holdt et højt niveau hele sæsonen på landsholdet.

Brian Priske har spillet højre back de seneste ni kampe i træk og får måske den 10. mod Albanien, selv om det altså så anderledes ud ved mandagens træning. Priske har etableret sig godt i landsholdstruppen med mere stabilitet i det defensive og gode offensive aktioner. Han er aktuelt også på udkik efter en ny klub, og det kan påvirke hans fremtidige landsholdsrolle.

Bag Priske står så Kasper Bøgelund, der tilsyneladende nu skifter til tyske Gladbach for igen at få gang i karrieren. På sigt bør man udover den nuværende back på U/21-landsholdet, Jonas Troest, som egentlig er midtforsvarer, notere sig Brøndbys Henrik Kildentoft som “coming man”.

MIDTFORSVARER:

Martin Laursen var givetvis fortsat førstevalg, hvis han ikke havde sine knæproblemer, der har ødelagt en hel sæson og gør hans fremtidige landsholdsdeltagelse usikker. Med Helveg på højre back er Per Krøldrup den nærmeste makker til Laursen på midten, hvor Brøndbys Daniel Agger imidlertid efter en ganske lovende debut i Finland trænger sig alvorligt på.

20-årige Agger er manden for mange år frem, men nærmest er hans anfører og læremester i Brøndby, Per Nielsen, altså også med i spillet. Derimod er det slut med landsholdet for Steven Lustü, mens de to West Bromwich-spillere Thomas Gaardsøe og Martin Albrechtsen ikke er aktuelle emner. Fra det nuværende U/21-landshold har også Leon Andreasen snuset til A-holdet, men nu skal det vise sig, hvordan han udvikler sig og hvilken rolle han får i Werder Bremen. Mange ser Leon Andreasen med sin store løbevillighed langt mere som midtbanespiller end som midtforsvarer.

VENSTRE BACK:

Niclas Jensen har fået et vink med en vognstang fra Morten Olsen om at få løst sig fra sin nuværende bænkevarmerrolle i Dortmund. Siden VM 2002 har Niclas Jensen været den mest sikre på landsholdet og ofte som den eneste været helt uden direkte konkurrent i truppen.

Men lige nu er Allan K. Jepsen med, og han fik altså debut i Finland. AaB’eren har kilet sig ind foran Brøndby Asbjørn Sennels på en plads, der længe har været en akilleshæl i dansk fodbold. Man bemærker således at det normale førstevalg på U/21-landsholdet Martin Pedersen heller ikke spiller for AaB, mens næste på listen, Dennis Cagara, heller ikke spiller for Hertha Berlin.



Christian Poulsen har længe været fast valg på den defensive midtbane, men forsøget på at spille på en anden måde har gjort hans position lidt mere usikker senest.

Således eksperimenterede Morten Olsen i 2. halvleg i Finland med at lade Thomas Gravesen ligge bagest på midtbanen, mens Daniel Jensen er en anden mulighed, der kan mere i det igangsættende frem ad banen end Poulsen. Til kampen i Finland var videre både Hjalte Nørregaard og U/21-landsholdets Rasmus Würtz inde i billedet. Sidstnævnte fik debut i slutfasen og ligner i høj grad fremtidens mand på pladsen. Würtz har altid været stærk i det defensive arbejde og er det seneste år blevet markant bedre som igangsætter også.

Thomas Gravesen er sammen med Jon Dahl Tomasson ene om at ligne en international profil på det danske landshold, men indtil nu har landsholdet ikke fået gavn af hans skifte til Real Madrid. Snarere tværtimod. I de seneste landskampe har Gravesen haft svært ved at finde ind i sin rolle, og han har lavet uforståeligt mange enkle fejl, som man ikke ser på klubholdet.

På den offensive midtbane har Claus Jensen været savnet hele sæsonen. Forhåbentlig er han tilbage ved fuld styrke efter sommerferien, men ellers har landsholdet fungeret bedst, når Jon Dahl Tomasson har ligget bag ved en frontangriber.

På sigt lurer de to U/21-landsholdskammerater Thomas Kahlenberg og Michael Krohn-Dehli som landsholdets kommende kreatører. Kahlenberg har været med flere gange, bl.a. ved EM sidste sommer, og Krohn-Dehli havde fået chancen nu, hvis ikke han havde været skadet.

I angrebet må Jon Dahl Tomasson stadig anses som det bedste bud som centralangriberen, vi har savnet, siden Ebbe Sand stoppede efter EM. Onsdag kommer chancen for alvor måske til Søren Larsen, der er rykket forbi Brøndbys Morten Skoubo som Peter Møller gjorde det ved kampene mod Kasakhstan og Ukraine.

Store, stærke, målfarlige, hovedstødstærke og tekniske dygtige angribere på internationelt niveau er der som bekendt ikke mange af i dansk fodbold. Morten “Duncan” Rasmussen har gjort det godt på U/21-landsholdet, men mangler endnu at bevise, at han kan “gå hele vejen”. Og så skal det vise sig om Simon Bræmer, der er en noget anden type, holder det imponerende niveau, han har vist senest.

På højrekanten er p.t. skadede Jesper Grønkjær stadig førstevalg foran Dennis Rommedahl, mens tredjepladsen her aktuelt indtages af Michael Silberbauer. Grønkjær kan få en afgørende rolle i efterårets landskampe og skylder jo altså også holdet lidt for sin udvisning mod Tyrkiet.

I venstre side viste Martin Jørgensen så sent som torsdag i Finland, at han er bedst. Også selv om han har været prøvet inde centralt. I Finland var det også tydeligt, at venstrekanten ikke er rette plads for alternativet Kenneth Perez, der efterhånden har fået en del chancer på landsholdet uden at slå igennem og få den værdi, han har på klubholdet. Man må konstatere at landsholdet nuværende spillestil ikke ligger for Perez. Det gør den heller ikke helt for endnu et alternativ i venstre og på midtbanen Jan Kristiansen, mens en naturlig venstrekant som lynhurtige Peter Løvenkrands er skubbet et godt stykke til side efter en uheldig sæson i Glasgow Rangers.





Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Viborg-boss afviser norsk storklub

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

FC København-handling går verden rundt 

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Danske klubber vil have ham

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren