Alexander Bah var tidligere på måneden med til at slå FC Midtjylland godt og grundigt ud af Champions League-kvalifikationen og videre ind i Europa League, hvor FCM får trukket tre modstandere til puljespillet ved lodtrækningen i Istanbul 26. august.
7-2 blev det samlet til Benfica, der havde Alexander Bah på banen det sidste kvarter i kampen i Randers, der blev vundet 3-1 af de velspillende portugisiske gæster.
Benfica står foran en spændende sæson med et europæisk gruppespil i Champions League eller Europa League, mens målet hjemme i Primeira Liga er at indhente den store rival FC Porto, der på suveræn vis vandt mesterskabet med kun ét nederlag undervejs.
Alexander Bah spillede flere kampe i sæsonoptakten fra start og konkurrerer med den 29-årige brasilianer Gilberto om pladsen på højre back, hvor Gilberto gjorde det godt i kampene mod FC Midtjylland og også startede inde i ligapremieren, der blevet vundet af Benfica med 4-0 over Arouca.
– Det var dejligt at være tilbage, og jeg har set en masse familie og venner. Så det har været dejligt, sagde Alexander Bah til TV3 Sport efter Benficas sejr i Herning.
– Jeg havde en god preseason, hvor jeg vist nåede tre assists og to mål. Jeg prøver at gøre det godt, når jeg kommer ind, og så skal jeg gribe min chance, når den kommer.
Med en pris på 60 millioner kroner er det bestemt ikke umuligt at forestille sig, at den dag kommer, da det er en af de markante handler denne sommer fra Benfica, der har hentet den brasilianske VM-kandidat David Neres fra den usikre situation i ukrainske Sjakhtar Donetsk, midtbanespilleren Enzo Fernandez fra argentinske River Plate og den brasilianske midtstopper João Victor fra Corinthians.

Og Bah har været en eftertragtet spiller på transfermarkedet.
Allerede i sommeren 2021 begyndte de første klubber at snuse til danskeren efter et godt udlæg i Slavia Prag, og ifølge Tipsbladets oplysninger havde Serie A-klubben Bologna og danskerklubben Brentford snørren ude efter Bah i januars transfervindue.
Dengang ville de potentielle købere dog ikke betale den pris, Slavia Prag krævede, men det ville Benfica så tidligt denne sommer.
Portugiserne havde blandt andet travlt med at få Alexander Bah på plads, fordi indtil flere Premier League-klubber var inde i billedet og potentielt kunne gøre Bah endnu dyrere for de portugisiske Champions League-kandidater.
Brentfords interesse havde været kendt i et stykke tid, mens blandt andre oprykkerne Fulham, Bournemouth og Nottingham Forest meldte sig ind i kampen i maj og begyndelsen af juni, før Benfica fik lukket aftalen.
Benfica fik ifølge Tipsbladets oplysninger travlt i ugerne op til transferen, der blev officiel 7. juni.
Slavia Prag forsøgte i første omgang at kræve i omegnen af 10 millioner euro (omtrent 75 millioner kroner) for backen, som Benfica helst ikke betale mere end 45-50 millioner kroner for.
Men efter Premier League-klubberne meldte sig på banen, fik Benfica lukket en handel omkring otte millioner euro, cirka 60 millioner kroner, før konkurencen og muligheden for de større lønninger i England qua den gigantiske tv-aftale i Premier League begyndte at lokke for meget.
Også tyske Stuttgart var blandt de klubber, der var henne for at snuse til den danske landsholdskandidat.
Benfica skal efter udraderingen af FC Midtjylland forsøge at spille sig i Champions League i de to afgørende kampe mod Dynamo Kijev onsdag 17. og tirsdag 23. august.
Dynamo spiller hjemme først, en kamp der spilles i den polske provinsby Lodz.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT