FC Midtjylland har fået selskab af en gammel kending, da Simon Kjær for nyligt indtrådte i klubbens bestyrelse.
Det skete på bagkant af, at den tidligere landsholdsanfører har lagt støvlerne på hylden, så han nu i stedet skal bidrage med indsigt fra europæisk topfodbold, som FC Midtjyland selv formulerer det i pressemeddelelsen.
I Viaplays studie før søndagens kamp mellem FC København og FC Midtjylland, blev Simon Kjærs indtrædelse i bestyrelsen diskuteret.
– Jeg vil først og fremmest sige, at man ikke nødvendigvis skal have en fodboldkyndig person i sin bestyrelse. Man skal have en fodboldkyndig, hvis det er den rigtige person, siger fodboldekspert Brian Laudrup og fortsætter:
– Der har FCM vurderet, at de med Simon Kjær får et menneske ind med en exceptionel flot karriere, som har et netværk, der uden tvivl vil kunne gavne FC Midtjylland. Jeg ser det faktisk som en rigtig god buisness.
35-årige Simon Kjær trådte sine barnesko i FC Midtjylland, inden han som blot 19-årig drog til Palermo. Siden bød karrieren på flotte adresser som blandt andre Sevilla og AC Milan krydret med 132 landskampe.
– Det er godt at have én, der har forstand på fodbold. Men det er også godt at have én, der har forstand på fodbold og har et godt netværk, som kan forbinde interesser og kontakter. I AC Milan bruger de Zlatan, så det er godt at have folk i bestyrelsen, som er vellidte, indsigtsfulde og har gode kontakter rundt omkring, siger Peter Sørensen.
Simon Kjær udtalte selv følgende om tilværelsen i FCM’s bestyrelse, da nyheden blev offentliggjort.
– FC Midtjylland hjalp mig med at vokse som spiller og menneske – og nu vil jeg gerne hjælpe FCM med at vokse. Ikke mindst i international topfodbold, hvor jeg har haft min karriere. Professionelt ser jeg en spændende udfordring i bestyrelsesarbejdet og at være med til at udvikle FCM. Personligt er det en gave at vende hjem og give noget tilbage til den klub, hvor det hele startede for mig.
Simon Kjær kom til FC Midtjyllands akademi fra AC Horsens og blev nogle år senere rykket op i førsteholdstruppen. Det var dog kun for en kort bemærkning, da Palermo havde set nok og hentede ham til.
I afspilleren ovenfor kan du høre hele Viaplays snak om Simon Kjærs retur til FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
MEDIE
Transferbombe på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER