Leicester-profil rygtes til Chelsea: Rodgers erkender, at transfer kan ske

Leicester-cheftræner Brendan Rodgers erkender nu åbent, at der er en mulighed for, at venstrebacken Ben Chilwell kan ende med at blive solgt.



Leicester-backen Ben Chilwell er blevet rygtet til Chelsea, og Leicester-cheftræner Brendan Rodgers erkender nu, at den engelske landsholdsspiller kan være på vej væk. 

Den engelske avis The Guardian skriver fredag, at Chelsea er blandt de klubber, der overvejer at købe den 23-årige Ben Chilwell, der længe har gjort en god figur for Leicester. Ifølge Brendan Rodgers vil Leicester gøre, som man gjorde med Harry Maguire sidste sommer, hvis man modtager et konkret bud på Chilwell.

Maguire udtrykte sidste sommer et ønske om at skifte til Manchester United, som i sidste ende havde held med at købe forsvarsspilleren for 660 millioner kroner.

– Det eneste, man kan gøre, er at skabe et miljø, hvor spillerne føler, at de kan forbedre sig, udvikle sig og nyde at spille fodbold. Men jeg anerkender selvfølgelig, at visse spillere kan blive interesserede i at forlade Leicester. Med Ben har jeg dog aldrig fået det indtryk. Han er et kæmpe talent, og i mine øjne kan han blive en af verdens bedste venstrebacker, lyder det ifølge The Guardian fra Brendan Rodgers. 

– Han forstår, hvad der kræves af ham her hver eneste dag, og ikke kun på kampdagene. Han forstår, hvad det kræver at være en spiller på topniveau, hvad angår livsstil og professionalisme.

– Jeg kan kun se ham blive bedre og bedre her i Leicester. Det er klart. Det mener jeg, at han har vist, især i denne sæson. Andet kan jeg ikke sige, men selvfølgelig kan spillere og agenter have andre ambitioner for spillerne. Det er ikke noget, man altid kan kontrollere. 

– Jeg er rimeligt afslappet i forhold til det. Vi var igennem det samme med Harry Maguire, hvor vi også var meget åbne med kommunikationen. Han var klar over, hvad vi er i gang med at opbygge her. Han var klar over, hvad vi arbejder på. Men han fik muligheden for at skifte til en af de største klubber i verden. Han besluttede, at han ønskede at skifte, og klubben gjorde det rigtige ved at sælge ham, så de kunne få det beløb, de ønskede. Men i øjeblikket er det ikke det, vi har i tankerne med Ben.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur