Michael Laudrup har ikke haft et trænerjob på hånden de seneste fem år, og meget tyder efterhånden på, at Danmarks største fodboldspiller gennem tiden er færdig på den store scene. 58-årige Laudrup er til dagligt fodboldekspert på Viaplay, og ved siden af har han gang i flere stå og store projekter. For nyligt kom det frem, at Michael Laudrup er blevet en del af et prominent panel, som skal rådgive UEFA om aktuelle teamer i fodboldens verden.
Den danske fodboldlegende har givet et stort interview til den spanske avis El Mundo Deportivo, hvor han blandt andet slår fast, at han ikke savner at være fodboldtræner. Han trives vældig godt i det liv, han lever væk fra det skarpe rampelys.
– Hvis jeg laver en fejl i min analyse af spillet nu, er der ingen, der fornærmer mig eller vil have mig fyret. Når jeg er færdig, tager jeg hjem for at se mine børnebørn. Jeg har allerede fire, og jeg vil gerne have det optimale ud af den tid, jeg har tilbage, siger Michael Laudrup til El Mundo Deportivo.
I interviewet berører legenden mange forskellige temaer, og de fleste kredser om hans tid som aktiv. Karrieren sluttede i 1998, og MIchael Laudrup optrådte på ikoniske adresser som FC Barcelona, Real Madrid og Juventus.
Danskeren er én af få spillere i historien, der har foretaget "det forbudte skifte" fra FC Barcelona til Real Madrid, og Laudrup fastslår, at han "i to år var den mest forhadte person i Barcelona".
– Jeg forstår godt fansene, og jeg har ingen "bad feelings", men min første kamp på Camp Nou var meget ubehagelig på et menneskeligt plan. Efter fem år i klubben gjorde den behandling meget ondt. Men jeg husker også Jorge Valdanos (Real Madrid-direktør, red.) ord. "Michael, i dag gik det op for mig, hvor højt de elskede dig her". Den sætning hjalp mig meget.
Han fastslår, at alle de beslutninger, han tog i sin aktive karriere – også de mere opsigtsvækkende som at skifte til japansk fodbold og ikke stille op for Danmark ved EM i 1992 – var nøje gennemtænkt.
– Jeg havde personlighed, og jeg var eftertænksom. Jeg stod fast på mine holdninger. Jeg har truffet usædvanlige beslutninger som at forlade Juventus, Barcelona og Real Madrid, som gerne ville forlænge med mig, og ikke deltage ved EM i 1992. Jeg antager, at de fleste fodboldspillere ikke ville have gjort det samme, men jeg har aldrig truffet en beslutning omgående. Jeg er en seriøs, kølig og rationel nordbo, fastslår Michael Laudrup.
Det danske fodboldikon kan næste år fejre sin 60 års fødselsdag.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
MEDIE
Nu dukker første historie op
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
AVIS
Interessant afsløring
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT