Lettet Laudrup: Ingen vil have mig fyret længere

Michael Laudrup har givet et stort interview til en spansk avis.



Michael Laudrup har ikke haft et trænerjob på hånden de seneste fem år, og meget tyder efterhånden på, at Danmarks største fodboldspiller gennem tiden er færdig på den store scene. 58-årige Laudrup er til dagligt fodboldekspert på Viaplay, og ved siden af har han gang i flere stå og store projekter. For nyligt kom det frem, at Michael Laudrup er blevet en del af et prominent panel, som skal rådgive UEFA om aktuelle teamer i fodboldens verden.

Den danske fodboldlegende har givet et stort interview til den spanske avis El Mundo Deportivo, hvor han blandt andet slår fast, at han ikke savner at være fodboldtræner. Han trives vældig godt i det liv, han lever væk fra det skarpe rampelys.

– Hvis jeg laver en fejl i min analyse af spillet nu, er der ingen, der fornærmer mig eller vil have mig fyret. Når jeg er færdig, tager jeg hjem for at se mine børnebørn. Jeg har allerede fire, og jeg vil gerne have det optimale ud af den tid, jeg har tilbage, siger Michael Laudrup til El Mundo Deportivo.

I interviewet berører legenden mange forskellige temaer, og de fleste kredser om hans tid som aktiv. Karrieren sluttede i 1998, og MIchael Laudrup optrådte på ikoniske adresser som FC Barcelona, Real Madrid og Juventus.

Danskeren er én af få spillere i historien, der har foretaget "det forbudte skifte" fra FC Barcelona til Real Madrid, og Laudrup fastslår, at han "i to år var den mest forhadte person i Barcelona".

– Jeg forstår godt fansene, og jeg har ingen "bad feelings", men min første kamp på Camp Nou var meget ubehagelig på et menneskeligt plan. Efter fem år i klubben gjorde den behandling meget ondt. Men jeg husker også Jorge Valdanos (Real Madrid-direktør, red.) ord. "Michael, i dag gik det op for mig, hvor højt de elskede dig her". Den sætning hjalp mig meget.

Han fastslår, at alle de beslutninger, han tog i sin aktive karriere –  også de mere opsigtsvækkende som at skifte til japansk fodbold og ikke stille op for Danmark ved EM i 1992 – var nøje gennemtænkt.

– Jeg havde personlighed, og jeg var eftertænksom. Jeg stod fast på mine holdninger. Jeg har truffet usædvanlige beslutninger som at forlade Juventus, Barcelona og Real Madrid, som gerne ville forlænge med mig, og ikke deltage ved EM i 1992. Jeg antager, at de fleste fodboldspillere ikke ville have gjort det samme, men jeg har aldrig truffet en beslutning omgående. Jeg er en seriøs, kølig og rationel nordbo, fastslår Michael Laudrup.

Det danske fodboldikon kan næste år fejre sin 60 års fødselsdag. 





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Markant ændring i Silkeborg

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’