Liverpool-ikon udpeger City-profil som favorit til at blive Årets Spiller

Jamie Carragher vil i skrivende stund pege på Rúben Dias som sæsonens bedste spiller i Premier League.



Manchester City har ikke indkasseret ét eneste mål i holdets seks seneste Premier League-kampe, og med onsdagens 2-0-sejr over Burnley har Pep Guardiolas tropper nu hentet 12 sejre i træk, i alle turneringer.

Manchester-klubbens forrygende form har da også ført til en aktuel førsteplads i Premier League-tabellen, og forud for søndagens brag på Anfield har Liverpool-legenden Jamie Carragher så slået fast, at Manchester City-portugiseren Rúben Dias bør være favorit til at blive kåret til sæsonens bedste spiller. 

– Æren tilfalder typisk angribere. Baseret ud fra kritieret om, at prisen bør gå til den spiller, der har haft den største betydning i forhold til Premier League-trofæet. Dét gør Ruben Dias til den aktuelle favorit, lyder det fra Carragher i Liverpool-ikonets klumme for The Telegraph.

– Hvis City ender med at vinde klubbens tredje mesterskab i Pep Guardiola-æraen – og det er svært at se, hvem der skal stoppe dem – så vil der være tale om en triumf, der er baseret på deres defensiv. De har kun indkasseret ét mål i Premier League siden den 15. december, og blot 13 mål i hele sæsonen. Nogle gange er det for simplificeret at give én spiller hele æren, men – som Van Dijk demonstrerede efter sin ankomst på Anfield – kan en verdensklasse-midterforsvarer transformere meget.

– Gode midterforsvarere gør alle omkring dem bedre. Ligesom der var en periode, hvor det virkede irrelevant, hvem Jürgen Klopp brugte ved siden af Virgil van Dijk, kan Guardiola nu siges at nyde den samme luksus med Dias. 

Tidligere på ugen slog Pep Guardiola da også fast, at Rúben Dias’ ankomst i Manchester City har haft den samme effekt, som Virgil van Dijks ankomst i Liverpool havde i sin tid.







LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?