Christian Eriksens ophold i Inter havde igennem længere tid udviklet sig til én lang fortælling om skuffelse og afmagt.
Milano-klubben havde egentligt meldt ud, at den danske landsholdsprofil skulle sælges. Men tirsdag aften blev hele Christan Eriksens situation vendt på hovedet, da han med et forrygende frisparksmål afgjorde Milano-derbyet dybt inde i tillægstiden.
Det utænkelige skete
La Gazzetta dello Sport pegede onsdag på, at Christian Eriksens frisparksperle næppe sikrer ham en øjeblikkelig plads i Antonio Contes startopstilling, men at succesoplevelsen kan give den danske stjerne den selvtillid, der sætter ham igang igen. Conte udtalte da også, at målet 'forhåbentligt kan ruske op i' Eriksen, så danskeren 'kan komme ud af sin skal'.
Og torsdag har La Gazzetta dello Sport så analyseret videre på Christian Eriksens situation i Inter, under overskriften 'Eriksens nye liv: Fra overflødighed til magi – skæbnens frispark'. Her peger man på, at Eriksen for anden vinter i træk kan blive Inters store forstærkning. Forstået på den måde, at Eriksen kan blive vigtig igen for Inter-holdet, hvis danskeren nu har fundet selvtilliden.
– Historien har vist os, at det kan være svært at finde sig til rette i en ny virkelighed. Det er ikke nemt at vænne sig til den italienske liga, samt lære et nyt sprog og et nyt spillesystem, hvor man skal forsøge at etablere sig selv. Et system, der helt fundamentalt kræver 'raseri', hvilket ikke umiddelbart er den første kvalitet, man vil bruge til at betegne danskeren. Måned efter måned har han mistet sin selvtillid, ligesom han mistede sin plads i Contes system, skriver La Gazzetta dello Sport.
– De mange bænkpladser og de få muligheder for at vise sig frem havde fået Eriksen til at overveje et skifte, også fordi det danske landshold skal spille EM til sommer. Men så skete det utænkelige. Et twist, der har ændret hele drejebogen og alle de udtænkte scenarier. Målet mod Milan har givet Inter en ny Eriksen. Endelig afgørende og endelig smilende igen. Og mere overbevist om sine egne kvaliteter. Det var sådan en spiller, som Inter jagtede på transfermarkedet.
Julen medbragte en overraskelse
La Gazzetta dello Sport peger på, at Christian Eriksen forsvandt ud af Antonio Contes radar, da Inter-bossens forsøg på at bruge danskeren i en 3-4-1-2-formation ikke viste sig succesfuld.
– Men julepausen medbragte Inter en ny overraskelse. Conte indså, at han ikke ville kunne få det, han ønskede, på transfermarkedet. En type som Kanté, ideelt set. Ej heller alternative løsninger som Paredes. Så han fandt på et alternativ ved at tage endnu et kig på det, han havde til rådighed. Han forsøgte at finde en måde at få forløst danskerens kvalitet, men ved at spille ham som defensiv spilfordeler. Og den nye Brozovic-reserve (Eriksen, red.) accepterede udfordringen.
– Han viste gode ting mod Fiorentina i den første knockoutrunde af Coppa Italia, men han gemte det bedste af sit repertoire til den mest imødesete aften. Milano-derbyets historie er fyldt med overraskende hovedpersoner, men denne gang kan der blive tale om, at dørene nu åbner sig for Eriksens eventyr i Inter.
– Måske bliver han ikke, hvad Pirlo var for Ancelotti, men han kan blive en meget vigtig nøgle, når de mest unedbrydelige bagkæder skal dirkes op, i en rolle som indskifter. Med endnu en forrygende dødbold eller med en visionær aflevering. Enten i 3-5-2-formationen eller som en plan B mod Milan. Det er ikke afgørende. Det afgørende er, at Conte nu har et nyt våben i kampen om mesterskabet.
Det bliver således spændende at se, om Antonio Conte vælger at give Christian Eriksen spilletid i lørdagens hjemmekamp mod oprykkerne fra Benevento.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie