Manden der fik Danmark til at vinde er død

Sepp Piontek fik det danske fodboldlandshold på verdenskortet. Nu er den tyske fodboldtræner død.



Danmark havde en masse dygtige fodboldspillere, der gjorde sig gældende i Europa. Men når de var samlet med landsholdet, tabte de ofte, og slutrunder måtte de altid kigge langt efter.

Sådan var billedet på fodboldlandsholdet, da landstræner Kurt Nielsen i 1979 blev afløst af Sepp Piontek, der er død efter kort tids sygdom. Han blev 85 år.

Inden Piontek gik trænervejen, var tyskeren som aktiv spiller en hård forsvarshund for Werder Bremen.

Den mentalitet tog han med som træner for det danske landshold, hvor den danske hyggekultur blev tilsat tysk disciplin. Det skaffede blandt andet en dansk semifinale ved EM i 1984 og VM-kvalifikation i 1986.

Før i tiden havde landsholdssamlinger ud over fodbolden været en lejlighed til at komme hjem og spise højtbelagt smørrebrød med dertilhørende øl. Sådan har flere af datidens spillere beskrevet kulturen.

Ændringen skulle vise sig at give resultater.

Som Preben Elkjær beskrev det, da han i 2011 holdt tale for Piontek i forbindelse med tyskerens optagelse i fodboldens Hall of Fame:

– Han flyttede dansk fodbold fra at være en vittighed til en modstander, alle tog seriøst.

Piontek så stort potentiale i sit materiale. Og med sin kompromisløse stil og specielle accent formåede han at styre stribevis af stjerner som Preben Elkjær, Søren Lerby, Frank Arnesen, Klaus Berggreen, Allan Simonsen, Morten Olsen og Michael Laudrup.

Fodboldeuropa fik en forsmag, da Danmark i 1981 besejrede de senere italienske verdensmestre med 3-1. Og to år senere førte den meriterende sejr på 1-0 over England på Wembley til deltagelse ved EM i 1984.

Her vandt Danmark 5-0 over Jugoslavien og 3-2 over Belgien, og det trak op til en finale mod Frankrig, da Elkjær brændte sit legendariske straffespark, og Spanien vandt semifinalen.

I 1985 grundlagde sejren på 4-2 over Sovjetunionen Danmarks første VM-deltagelse. Og året efter i Mexico blev landsholdet hele verdens kæledægger med besnærende angrebsspil. Særligt foldet ud, da Uruguay blev slået med 6-1.

Men Spanien stod igen i vejen for de søde danske drømme. Emilio Butragueno scorede fire gange, da Pionteks drenge i ottendedelsfinalen blev slået med 5-1.

Den folkekære tysker nåede at stå i spidsen for Danmark i 115 landskampe, inden han i 1990 gav stafetten videre til Richard Møller Nielsen.

Foruden det danske landshold har trænerkarrieren taget ham forbi det haitianske, tyrkiske og grønlandske landshold. Undervejs har han også haft trænerophold i superligaklubberne AaB og Silkeborg.

Piontek slog sig ned i Danmark, hvor han i Blommenslyst nær Odense boede i mange år sammen med sin kone, Gitte. Han efterlader sig tre børn, børnebørn og oldebørn.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Sydafrika – Canada

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Stopper efter VM-nedtur