Det er ikke noget nyt, at fans af FC København og Brøndby jævnligt ender i slagsmål med hinanden, men det sker som regel i forbindelse med, at der spilles en fodboldkamp.
Mandag blev Roskilde Festival dog i flere tilfælde omdannet til en kampplads, da grupper af tilhængere af de to klubber røg i totterne på hinanden flere gange.
Ifølge Ritzau opstod der blandt andet et masseslagsmål, hvor mellem 20 og 30 personer røg i slåskamp, og hvor flere var blevet slået med flasker og aluminiumsstænger, mens de også havde fået peberspray i øjnene.
Senere samme aften var den gal igen, da mellem 10 og 20 personer endte i et slagsmål, hvor campingstole og en trillebør blev brugt som slagvåben.
Roskilde Festival har efterfølgende taget afstand fra slagsmålene, og nu tager to folketingspolitikere også bladet fra munden.
– Jeg så desværre godt artiklen, men må nok konstatere at det her ikke er fodboldfans, som vi kender dem. Det her er hooligans, som vil slås for voldens skyld, og det åbenbart uanset, hvor de er. Jeg tænker at hverken Brøndby eller FCK som klubber kan stå til ansvar for disse fjolser, som vælger at forvandle Roskilde Festival til en boksering.
– Men jeg håber da, at man har mulighed for at identificere disse uromagere, så man kan forhindre dem i at komme på stadions i fremtiden. Sommerens festivaler skal være til musikglade mennesker og jeg håber, at Roskilde har smidt dem ud på r.. og albuer, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Betina Kastbjerg, der er retsordfører for Danmarksdemokraterne.
Betina Kastbjerg tilføjer, at hun selv lige har været til stede ved VM i ishockey, hvor hun ved selvsyn kunne konstatere, at det er muligt at være sportsinteresseret og være sammen med modstandere uden at det skal ende med vold.

Forventningen er, at derby-kampene i 2026 igen kan blive med fans fra begge klubber (Foto: Alamy).
‘Voldsomme videoer’
Også Mai Mercado, der er retsordfører for Det Konservative Folkeparti, tager afstand fra begivenhederne på Roskilde Festival.
– Fodboldvolden breder sig og det er bekymrende. Det var nogle voldsomme videoer, der i går viste hooligans fra FCK og Brøndby, der tørner sammen på Roskilde Festival. Det er bekymrende, at en velkendt konflikt pludselig eksporteres til en fredelig musikfestival, hvor unge uskyldige mennesker uforvarende risikerer at stå midt i voldens epicenter.
– Efter min bedste overbevisning er vi ikke i mål med at komme fodboldvolden til livs. Vi har indgået en hooliganaftale for år tilbage. Det er på tide at genbesøge den aftale, for at se om der er behov for flere værktøjer i redskabskassen, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Mai Mercado.
I sidste uge meldte Divisionsforeningen ud, at de næste københavnske derby-kampe også bliver uden fans af udeholdet, men at det fra 2026 er forventningen, at kampene igen kan afvikles med fans af begge hold.
Er der brug for flere værktøjer til at komme fodboldvolden til livs i Danmark?
0 Votes

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson

Aflyser sommerferien

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Mads Hermansen til topklub?

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

FCK-stjerne i klubskifte?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Nu kan de hentes gratis

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Afslører – i dialog med danske klubber

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg

Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Av! Taber stort på dansker

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub

Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

Dansker i stor Wimbledon-triumf

Kæmpe kontrovers – nu kontakter Man Utd stjerne