Det er ikke noget nyt, at fans af FC København og Brøndby jævnligt ender i slagsmål med hinanden, men det sker som regel i forbindelse med, at der spilles en fodboldkamp.
Mandag blev Roskilde Festival dog i flere tilfælde omdannet til en kampplads, da grupper af tilhængere af de to klubber røg i totterne på hinanden flere gange.
Ifølge Ritzau opstod der blandt andet et masseslagsmål, hvor mellem 20 og 30 personer røg i slåskamp, og hvor flere var blevet slået med flasker og aluminiumsstænger, mens de også havde fået peberspray i øjnene.
Senere samme aften var den gal igen, da mellem 10 og 20 personer endte i et slagsmål, hvor campingstole og en trillebør blev brugt som slagvåben.
Roskilde Festival har efterfølgende taget afstand fra slagsmålene, og nu tager to folketingspolitikere også bladet fra munden.
– Jeg så desværre godt artiklen, men må nok konstatere at det her ikke er fodboldfans, som vi kender dem. Det her er hooligans, som vil slås for voldens skyld, og det åbenbart uanset, hvor de er. Jeg tænker at hverken Brøndby eller FCK som klubber kan stå til ansvar for disse fjolser, som vælger at forvandle Roskilde Festival til en boksering.
– Men jeg håber da, at man har mulighed for at identificere disse uromagere, så man kan forhindre dem i at komme på stadions i fremtiden. Sommerens festivaler skal være til musikglade mennesker og jeg håber, at Roskilde har smidt dem ud på r.. og albuer, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Betina Kastbjerg, der er retsordfører for Danmarksdemokraterne.
Betina Kastbjerg tilføjer, at hun selv lige har været til stede ved VM i ishockey, hvor hun ved selvsyn kunne konstatere, at det er muligt at være sportsinteresseret og være sammen med modstandere uden at det skal ende med vold.

Forventningen er, at derby-kampene i 2026 igen kan blive med fans fra begge klubber (Foto: Alamy).
‘Voldsomme videoer’
Også Mai Mercado, der er retsordfører for Det Konservative Folkeparti, tager afstand fra begivenhederne på Roskilde Festival.
– Fodboldvolden breder sig og det er bekymrende. Det var nogle voldsomme videoer, der i går viste hooligans fra FCK og Brøndby, der tørner sammen på Roskilde Festival. Det er bekymrende, at en velkendt konflikt pludselig eksporteres til en fredelig musikfestival, hvor unge uskyldige mennesker uforvarende risikerer at stå midt i voldens epicenter.
– Efter min bedste overbevisning er vi ikke i mål med at komme fodboldvolden til livs. Vi har indgået en hooliganaftale for år tilbage. Det er på tide at genbesøge den aftale, for at se om der er behov for flere værktøjer i redskabskassen, lyder det i et skriftligt svar til Tipsbladet fra Mai Mercado.
I sidste uge meldte Divisionsforeningen ud, at de næste københavnske derby-kampe også bliver uden fans af udeholdet, men at det fra 2026 er forventningen, at kampene igen kan afvikles med fans af begge hold.
Er der brug for flere værktøjer til at komme fodboldvolden til livs i Danmark?
0 Votes
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
OPTAKT