,

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Farzam Abolhosseini vil ikke afvise, at Andreas Maxsø vender hjem til Brøndby i dette transfervindue.



Han var tidligere en stor profil i klubben på Vestegnen.

Og lige nu står den danske midtstopper i en situation, hvor han ikke har en klub, efter kontrakten med Colorado Rapids udløb.

Adspurgt om en retur til Brøndby kan komme i spil, lyder det fra transferjournalisten Farzam Abolhosseini, at det da er en mulighed.

– Det synes jeg aldrig, man skal udelukke. Det kan godt være, han ikke har interesse lige nu, men han har så stor en stjerne. Han er så utroligt vigtig i et omklædningsrum, han kan løfte så meget professionalisme i en allerede professionel klub, siger han i podcasten ‘Transferguru’, der bliver lavet af Podimo og Tipsbladet.

– Han kan skrue på alle de sidste to-tre procent i alle trupper. Brøndby elsker ham. Jeg kan ikke udelukke det. Så længe han ikke har fundet en klub, skal han jo finde en.

Det er dog ikke nødvendigvis en billig mand at hente, påpeger Peter Hjulmand i podcasten om den 31-årige forsvarsspiller.

– Har du set, hvor mange penge de har og er villige til at bruge? siger Farzam Abolhosseini og tilføjer, at Brøndby med alle handler i dette vindue er ‘deroppe af’.

Det har tidligere været beskrevet, at den polske klub Pogon Szczecin skulle have vist interesse, men at handlen er gået i vasken.

Andreas Maxsø spillede i FC Nordsjælland fra 2012 til 2017. Efterfølgende gik turen til Osmanlispor, FC Zürich og KFC Uerdingen, inden han i 2019 vendte retur til Superligaen for at spille for Brøndby.

I 2023 skiftede han så til Colorado Rapids, men i november 2025 valgte klubben altså ikke at forlænge kontrakten.





Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Superliga-profiler topper international liste

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Stort medie hylder AGF-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Overvejer AGF-forlængelse

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa