Medie: Dansk supertalent på blokken hos storklub

Ifølge det italienske medie Tuttosport holder en italiensk storklub øje med det 18-årige danske stortalent Maurits Kjærgaard.



Han har i de seneste sæsoner vist et højt niveau i østrigsk fodbold og i Champions League, og har været rygtet til adskillige store europæiske klubber. Nu tyder noget på at der er kommet endu en bejler til det danske kæmpetalent. 

Det italienske medie Tuttosport beretter nemlig, at den unge danske midtbanespiller Maurits Kjærgaard bliver fulgt af den italienske storklub Inter. 

Den 18-årige dansker skulle angiveligt være på blokken for Milano-klubben, der også følger mange af hans holdkammerater fra RB Salzburg, blandt andet den formstærke angriber Noah Okafor.

Kjærgaard har tidligere også være rygtet til klubber som AC Milan, Arsenal, Liverpool og Borussia Dortmund.

Maurits Kjærgaard, der kommer fra Lyngby BK's ungdomsakademi, har været en prominent skikkelse på det danske ungdomslandshold, og er i øvrigt den yngste dansker nogensinde til at score i en Champions League-kamp, da han i foråret lavede RB Salzburgs eneste mål i 1-7 nederlaget mod Bayern Munchen. 

Den danske midtbanespiller står i indeværende sæson noteret for to mål og fire assists på 16 kampe i den østrigske Bundesliga, som klubben fører komfortabelt. 

Et skifte til den europæiske storklub vil uden tvivl være et skridt i den rigtige retning for den unge dansker, som mange spår en stor karriere, også på det danske A-landshold. 

Den 18-årige dansker har kontraktudløb hos Salzburg i sommeren 2026.





LIVE

LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben

Vild guld-gyser – her er chancevurderingen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Andreas Christensen afviser tilbud

Offentliggøres i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie