Medie: Dansk supertalent på blokken hos storklub

Ifølge det italienske medie Tuttosport holder en italiensk storklub øje med det 18-årige danske stortalent Maurits Kjærgaard.



Han har i de seneste sæsoner vist et højt niveau i østrigsk fodbold og i Champions League, og har været rygtet til adskillige store europæiske klubber. Nu tyder noget på at der er kommet endu en bejler til det danske kæmpetalent. 

Det italienske medie Tuttosport beretter nemlig, at den unge danske midtbanespiller Maurits Kjærgaard bliver fulgt af den italienske storklub Inter. 

Den 18-årige dansker skulle angiveligt være på blokken for Milano-klubben, der også følger mange af hans holdkammerater fra RB Salzburg, blandt andet den formstærke angriber Noah Okafor.

Kjærgaard har tidligere også være rygtet til klubber som AC Milan, Arsenal, Liverpool og Borussia Dortmund.

Maurits Kjærgaard, der kommer fra Lyngby BK's ungdomsakademi, har været en prominent skikkelse på det danske ungdomslandshold, og er i øvrigt den yngste dansker nogensinde til at score i en Champions League-kamp, da han i foråret lavede RB Salzburgs eneste mål i 1-7 nederlaget mod Bayern Munchen. 

Den danske midtbanespiller står i indeværende sæson noteret for to mål og fire assists på 16 kampe i den østrigske Bundesliga, som klubben fører komfortabelt. 

Et skifte til den europæiske storklub vil uden tvivl være et skridt i den rigtige retning for den unge dansker, som mange spår en stor karriere, også på det danske A-landshold. 

Den 18-årige dansker har kontraktudløb hos Salzburg i sommeren 2026.







LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Raser over Brian Riemer-interview

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Chok i Wolfsburg

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk viking på vej mod trist afslutning



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Arsenal-træner er rasende

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

AC Milan kigger på dansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

FCM stanger lang karantæne ud til fan



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Bo Svensson skriver Superliga-historie