Medie afslører: ‘Project Big Picture’ blev holdt hemmeligt for Premier League-klubber

Det var ikke alle Premier League-klubber, der fik lov at være med indover diskussionerne om en reformering af den bedste engelske række.



Formanden for Premier League og den administerende direktør holdt møde med topseks-klubberne for at diskutere udfaldet af Project Big Picture uden at informere alle de andre 14 klubber.

Det skriver The Guardian tirsdag.

Mødet der skulle være indkaldt af formanden, Gary Hoffman, og den administrerende direktør, Richard Masters, blev holdt sammen med repræsentanter fra Liverpool, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Chelsea og Tottenham tirsdag 13. oktober – to dage før planerne blev offentliggjort og en dag før et planlagt møde med alle de andre Premier League-klubber.

Flere ledende aktører i de 14 klubber er ifølge the Guardian rasende over, at de ikke var inviteret med til mødet, og at de først fik nys om mødet efterfølgende. Det har ført til øget frustration fra klubberne udenfor tops seks, da de føler, de er blevet holdt for nar.

Ifølge en af direktørerne fra de 14 klubber lod Gary Hofmann som om, han var lige så overrasket som dem, da han første gang hørte om planerne. Men tilsyneladende vidste formanden for Premier League udemærket, hvad top seks-klubberne baksede med. Under hele forløbet var han blevet opdateret med, hvilke forslag de seks store klubber ville komme med.

Organisationen bag Premier League har bekræftet, at Hoffman ikke informerede de andre 14 klubber om, at han havde modtaget en kopi af forslaget inden offentliggørelsen, men ifølge the Guardian bad han top seks-klubberne om at holde ham opdateret om deres forslag, da han og direktionen havde ‘lignende planer’.

Da forslaget blev offentliggjort 11. oktober oplyste Premier League ikke, at de allerede kendte til forslagende, eller at Hoffman havde modtaget en kopi og givet et positivt svar til topklubberne. I en pressemeddelelse skrev ligaen, at de havde set ‘forslagende i nyhederne’ og fordømte dem ved at kalde dem ‘en række individuelle forslag … der kunne have en skadelig effekt på spillet’.

– Nogle af klubberne er rasende. da det kom ud, skulle Gary Hoffman have sagt, at han var klar over planerne, og at han havde modtaget en kopi, men det fik vi ikke af vide. Jeg fik i hvert fald ikke af vide, at de mødtes med de ‘seks største’ og kun dem, for at blive enige om en strategisk gennemgang, siger en af lederne fra de 14 kilder til the Guardian.





Pludselig ringede Theirry Henry til Brøndby-profil


Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar

AGF videre efter stort pokaldrama

Chido Obi stjæler overskrifter i England

Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop

Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans

Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso

– Det gør ondt og gør mig ked af det

Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent

Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’

Ødelagde vild statistik efter 19 minutter

Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble

Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’

Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs

Stor beslutning: Skal det komplet modsatte

Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’

‘Brøndby var millimeter fra’

Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’

Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen

Den største underpræstation i Superligaen

Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd

– Jeg var lige ved at falde ud af bilen

Manchester United-stjerne skal være mere arrogant

Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!

FCK-stjernefrø scorer!

– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris

Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen

Skuffer fælt

Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’

Færdig efter kommentar om kræftramt stjerne

Junnosuke Suzuki overrasker

To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret

TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’

Hyldes – nu er det forbi

– Han kan gøre det med Højlund

Stråler i sikker FCK-sejr

FCK meldes varm på Newcastle-spiller

Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne

Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!

Stjerne i Superligaen – utur i Norge

Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’

Freder Superliga-boss

Brøndby-profil ‘skal smadre transferrekord’

Lazio puffer til skævt tårn i Pisa

Juventus rejser sig

Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’

Dansker i spil til stort svensk job

Brian Riemer forlænger

Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF

Hentet af ambulance

Her kan du se Hobro IK mod FC København