Natten til søndag dansk tid skal Brasilien i aktion mod Marokko ved VM, og alt er ikke, som det plejer for den femdobbelte verdensmester.
Det understreger Peter Arnholdt, som bor i Belo Horizonte, og som scout og fodboldskribent på Brasserbloggen har beskæftiget sig med brasiliansk fodbold i mange år.
Brasilien er hos bookmakerne efter Spanien, Frankrig og England i favoritfeltet – og nogle steder også efter Portugal og Argentina.
– Det har man det dårligt med hernede. Brasilianerne vil vinde. De vil have verdens bedste landshold, og vinderen af Ballon d’Or skal også helst være brasiliansk, siger Arnholdt.
Brasilien har siden seneste triumf i 2002 været favorit eller næstfavorit forud for fem VM-slutrunder, som alle er endt i skuffelse.
I 2022 rejste brasilianerne hjem fra Qatar efter en kvartfinale mod Kroatien, og siden fejlede holdet ved Copa America i 2024 og kom kun til VM som femtebedst i den sydamerikanske kvalifikation.
– Resultaterne har ikke rakt til at være blandt de største favoritter. Og sådan har det efterhånden været i mange år. Det ved man godt i Brasilien, og man ved også godt, at man tager til VM med et hold, hvor alt ikke spiller 100 procent.
– Men håbet er en slags forløsning. De fleste tror på en kvartfinale, måske en semifinale. Mere end det vil være en stor overraskelse, for folk kigger også mod eksempelvis Spanien og Frankrig og kan jo godt se, at de modsat Brasilien har topspillere på alle positioner, siger Arnholdt.
Fænomenet Ronaldo vandt Ballon d’Or i 2002 lige foran den hårdtskydende venstreback Roberto Carlos, og længere nede på listen findes også Ronaldinho, Rivaldo, Cafu og Lucio som de bedste spillere i det år.
Siden vandt også Ronaldinho og Kaka prisen i henholdsvis 2005 og 2007, og Neymar tog et par tredjepladser i den lange periode, hvor Lionel Messi og Cristiano Ronaldo støvsugede alle priser.
Men trods en andenplads til Vinicius Junior i 2024 er tendensen klar. Brasilien råder ikke over helt samme spillermateriale som tidligere.
– Der er stadig stjerner på holdet, men på nogle pladser er man bare lidt tyndt besat. Man har nogle fantastiske akademier i eksempelvis Palmeiras og Flamengo, men man må også bare erkende, at der er nogle typer, man mangler at få udviklet, siger Arnholdt.
Især defensivt har Seleção, landsholdets kælenavn, set skrøbeligt ud, men over en bred kam har holdet underpræsteret, lyder analysen fra de fleste med fodboldforstand.
– Det er det måske værste hold i nyere tid. Det har ingen respektable ledere, og hovedparten af spillerne er middelmådige, lød det fra Ronaldinho før Copa America-floppet i 2024.
Dribleren har modereret sig, og stemningen er i bedring. Efter flere års flirt tiltrådte Carlo Ancelotti i 2025 som landstræner, og italieneren har skabt spirende optimisme og med sin personlighed givet sig selv lidt arbejdsro.
– Udvalget af brasilianske trænere er tyndt, og når nu man skal have en udlænding, er man tilfreds med at tiltrække en profil som ham.
– Han er ved at opbygge en kultur og fylder en del i mediebilledet. Blandt andet er han med i nogle reklamer for øl. Det vil altid være populært at lægge baroloen til side til fordel for øl. Han vil gerne Brasilien, og Brasilien vil gerne ham, siger Arnholdt.
Håbet er, at Ancelotti kan få de trods alt store navne til at fungere som en enhed, og at stjerneskuddene Endrick og Rayan funkler.
En åbenlys x-faktor er 34-årige Neymar, som efter næsten tre års fravær er tilbage på landsholdet på et yderligt mandat.
Han misser åbningskampen med en skade, men kommer til at fylde meget. Potentielt som uromager, hvis hans rolle ikke bliver som håbet. Men potentielt også som ledestjerne og lynafleder, mener Arnholdt.
– Ancelotti har fortalt ham, at han ikke bliver anfører. At han ikke får samme rolle som tidligere. Er det klappet helt af, kan han være med til at få tingene til at falde i hak.
– Han er det klart største navn og vil uanset spilletid få meget opmærksomhed. Det kan give resten af holdet ro og være med til at gøre Brasilien til en farlig outsider, siger Arnholdt.
/ritzau/
LIVE
Superliga-LIVE: Det holdt hårdt, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg køber Maël de Gevigney
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe dommer-fejl: Det er MEGET besynderligt
TOPNYHED
Færdig: German Onugkhas kontrakt revet over
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jørgensen får lang aftale i rekordsalg
MEDIE
Jacob Neestrup vil hente tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Kæmpe Superliga-salg – nu meldes han færdig
LIVE
TransferLIVE: Gytkjær afviser dansk klub
TOPNYHED
‘FCK-stjerne er simpelthen ikke dygtig nok’
NYHEDER
Det vil Ramaj ‘ikke være glad for’
TOPNYHED
De køber rettighederne til FCK-kamp
MEDIE
Nicolai Jørgensen på vej tilbage til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle-profil skifter til OB
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Kæmpe SL-transfer: Sådan scorede FCN 225 mio.
NYHEDER
‘Det bliver det vildeste vindue nogensinde’
TRANSFER
AGF snydt for ny profil
NYHEDER
TV 2-ekspert med klar besked om Chiakha-transfer
Vanvittig kamp af Tonni Adamsen!
TRANSFER
Ousmane Sow: Derfor forlader jeg Brøndby
TIPSBLADETS DOM
Suveræn debut – det var den spiller, FCK drømte om
MEDIE
Superligaklub scorer millioner på dansk transfer
TOPNYHED
Nicolai Jørgensen jubler over FCK-retur
NYHEDER
Vil vinde Conference League med FCK
TRANSFER
Værsgo, FC København! Disse stjerner skal I købe
TRANSFER
Åh nej, FCK! Stor transfer i fare?
TRANSFER
Diant Ramaj: Derfor har jeg valgt FC København
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
TOPNYHED
FCM har lige tjent 7,5 millioner på ét sekund
NYHEDER
Fremhæver ‘vidunderbarnet’ Oskarsson: ‘Det sker!’
NYHEDER
‘Det er noget afsindigt rod’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Mæhles mareridt: ‘Det sad dybt i ham’
NYHEDER
