Champions Leagues ligafase blev færdigspillet onsdag aften, og her er der flere storklubber, der er endt på overraskende pladser.
En af dem er Bayern München.
Den tyske storklub er endt som nummer 12 med 15 point og misser dermed en placering i den eftertragtede top otte. Placeringen betyder også, at Bayern München nu kan risikere at møde Manchester City allerede i første knockoutrunde.
Og hos Viaplays eksperter Preben Elkjær og Michael Laudrup er der ingen tvivl om, at det ikke er tilfredsstillende for Bayern München.
– Det er jo skuffende, lyder det fra Preben Elkjær i Goalshow på Viaplay og tilføjer:
– Nummer 12 hænger jo slet ikke sammen med Bayern München, som i den gamle version af Champions League plejede at vinde deres gruppespil suverænt. En 12. plads vil de ikke være tilfredse med. Træneren ved også godt, at der vil være kritik i de tyske medier.
Michael Laudrup ser stadig Bayern München som en favorit, men er forbavset over, at tyskerne i sidste uge tabte til Brian Priske og Feyenoord. Hvis de havde vundet den kamp, var de endt i top otte og kunne have set frem til en nemmere vej i turneringen.
– Det gør jeg faktisk, og derfor blev jeg vildt overrasket over nederlaget til Feyenoord. Med 12 point og to kampe tilbage havde jeg set dem få 18 point og komme med i top otte. Det er, hvad vi forventer. De plejer at vinde fem ud af seks minimum i gruppespillet. Så nej, de kan ikke være tilfredse.
– Endnu mindre hvis nu de skal op mod en så stor modstander som Manchester City, siger Michael Laudrup i Viaplay-studiet.
Der er lodtrækning til næste runde af Champions League fredag, og her kan Bayern München møde enten Celtic eller Manchester City.
LIVE
TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg
OPTAKT
Belgien – Egypten
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Roser Superliga-klub: Godt set!
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
EKSKLUSIVT
Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
OPTAKT
Holland – Japan
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
NYHEDER
Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning