Det er kun to uger siden, at den tidligere landsholdsspiller Michael Lumb til Tipsbladet bekræftede, at han var færdig i Holbæk, og allerede nu har han fundet en ny klub.
Aarhusianeren har valgt at fortsætte karrieren, da han har fået en mulighed hos Brønshøj, der spiller i Danmarksserien. Det var samme række, som Hobæk befandt sig i, men klubben rykkede op denne sommer. Lumb har været mest brugt på midtbanen for klubben.
– Lumb har vi kunne følge på tæt hold gennem hele foråret, hvor han har været bedste mand for Holbæk som leder på den centrale midtbane. Han er en kæmpe leder, som vil løfte vores hold helt enormt, siger Brønshøjs sportschef, Thomas Ibsen, til klubbens hjemmeside.
Michael Lumbs cv er langt og flot. Efter han slog igennem i AGF, blev han købt af russiske Zenit. Siden var han udlejet til blandt andre Feyenoord, inden han prøvede lykken i Bochum.
I 2013 vendte han permanent retur til dansk fodbold. Først som FC Vestsjælland-spiller, siden i Lyngby Boldklub og AC Horsens, inden han i 2021 kom til Brøndby IF. De sidste par år har han tilbragt hos Fremad Amager og Holbæk.
Lumb var utilfreds med, hvordan tingene var blevet gjort i Holbæk efter oprykningen – han sagde blandt andet til Tipsbladet:
– Jeg er meget skuffet over måden bestyrelse har gjort tingene på. Jeg har prøvet rigtig mange ting gennem en lang karriere, men det her var voldsomt. Det er selvfølgelig iorden, at man har nogle strategier og gerne vil ændre på visse ting, hvilket vi kan leve med. Men der er ting, som jeg ikke havde set komme og heller ikke på den måde, som man har gjort det på.
Nu fortsætter Lumb, der har to landskmape på cv'et, altså i Brønshøj.
Klik her og læs Tipsbladets interview med Lumb fra for et par uger siden.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
DAGENS SPILFORSLAG
Kanariefugle æder Samuraier
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
Spændende melding
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
På vej til storklub?
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
Meldes tæt på storklub