Video : Tipsbladet
Generelle

Michael Lumb er tilbage: Her er hans nye klub

Den tidligere Superliga-profil fortsætter karrieren.

Det er kun to uger siden, at den tidligere landsholdsspiller Michael Lumb til Tipsbladet bekræftede, at han var færdig i Holbæk, og allerede nu har han fundet en ny klub.

Aarhusianeren har valgt at fortsætte karrieren, da han har fået en mulighed hos Brønshøj, der spiller i Danmarksserien. Det var samme række, som Hobæk befandt sig i, men klubben rykkede op denne sommer. Lumb har været mest brugt på midtbanen for klubben.

- Lumb har vi kunne følge på tæt hold gennem hele foråret, hvor han har været bedste mand for Holbæk som leder på den centrale midtbane. Han er en kæmpe leder, som vil løfte vores hold helt enormt, siger Brønshøjs sportschef, Thomas Ibsen, til klubbens hjemmeside.

Michael Lumbs cv er langt og flot. Efter han slog igennem i AGF, blev han købt af russiske Zenit. Siden var han udlejet til blandt andre Feyenoord, inden han prøvede lykken i Bochum.

I 2013 vendte han permanent retur til dansk fodbold. Først som FC Vestsjælland-spiller, siden i Lyngby Boldklub og AC Horsens, inden han i 2021 kom til Brøndby IF. De sidste par år har han tilbragt hos Fremad Amager og Holbæk.

Lumb var utilfreds med, hvordan tingene var blevet gjort i Holbæk efter oprykningen - han sagde blandt andet til Tipsbladet:

- Jeg er meget skuffet over måden bestyrelse har gjort tingene på. Jeg har prøvet rigtig mange ting gennem en lang karriere, men det her var voldsomt. Det er selvfølgelig iorden, at man har nogle strategier og gerne vil ændre på visse ting, hvilket vi kan leve med. Men der er ting, som jeg ikke havde set komme og heller ikke på den måde, som man har gjort det på.

Nu fortsætter Lumb, der har to landskmape på cv'et, altså i Brønshøj.

Klik her og læs Tipsbladets interview med Lumb fra for et par uger siden.