Torsdag blev det officielt, at Milan har forlænget aftalen med Zlatan Ibrahimovic, der således også kommer til at tørne ud for Simon Kjærs klub i 2021/22-sæsonen.
Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport har Milan dog fået indført en særlig klausul i den nye aftale med den svenske målræv. Den italienske storklub har således angiveligt ønsket at forsikre sig mod et skrækscenarie, hvor Ibrahimovic får bragt sig selv i problemer udenfor banen, der vil forhindre ham i at kunne tørne ud for Milan.
Uheldige sager har vakt bekymring
Ifølge La Gazzetta dello Sport har Milans advokater således noteret sig et par uheldige sager, som Zlatan Ibrahimovic har fået rodet sig ud i på det seneste. Først var der historien, at Ibrahimovic skulle have dræbt en løve, og derefter var der historien om, at svenskeren er involveret i bettingselskabet Bethard. Aftonbladet reporterede for nyligt, at bettingsagen kunne koste Ibrahimovic en karantæne, på grund af en særlig FIFA-regel.
La Gazzetta dello Sport skriver, at Milans advokater har undersøgt sagen grundigt, og at man er kommet frem til, at Ibrahimovic sandsynligvis i værste fald kan blive straffet med en bøde og altså ikke karantæne. Alligevel har sagerne fået Milano-klubben til at insistere på en klausul, hvor Ibrahimovic selv står med ansvaret, hvis han får rodet sig ud i problemer udenfor banen.
Zlatan Ibrahimovic, der fylder 40 år til oktober, kommer angiveligt til at tjene 52 millioner kroner efter skat i næste sæson. Svenskeren har i denne sæson scoret 15 mål i 17 Serie A-kampe.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
