Video : Tipsbladet
Generelle

Mislykkedes i Superligaen: Engelsk klub lurer

Med tre Premier League-kampe på cv'et så var der store forventninger til den unge kantspiller, som Vejle Boldklub hentede sidste sommer. Opholdet i Danmark endte med begrænset spilletid og en ophævet kontrakt otte måneder efter skiftet.

Vejle Boldklubs jagt på overlevelse i den forgangne sæson blev kickstartet med flere interessante nyerhvervelser i løbet af sidste sommer.

Et af dem var Brandon Pierrick, der blev hentet i Crystal Palace. Der var store forventninger til den unge kantspiller, men han endte aldrig med at spille nogen nævneværdig rolle i overlevelseskampen, der i sidste ende betød nedrykning til 1. division.

Man kan roligt sige, at opholdet i Danmark mislykkedes for Brandon Pierrick. Til sidst endte han på klubbens U19-hold, da man ønskede at sende ham væk. Det lykkedes ikke, hvorfor parterne blev enige om at ophæve aftalen otte måneder efter han kom til.

Siden starten af april har den unge kantspiller stået uden klub, men nu begynder det at lysne for Brandon Pierrick, der stadig har et godt navn i England.

Portsmouth.co.uk skriver, at Portsmouth har ham til prøvetræning. Han var således en del af træningskampen mod Leyton Orient, som endte med en 5-2-sejr.

Den engelske klub, som ligger i den tredjebedste række, er på udkig efter en ny kantspiller, da Marcus Harness har forladt klubben. Det er så op til Pierrick at bevise dem om, at det skal være ham.

Tidligere i karrieren var han et lovende talent i Crystal Palace, hvor han tilmed står noteret for tre optrædener for førsteholdet. Han er også klubbens næstyngste debutant i Premier League, da han kom på banen mod Norwich tilbage i 2020.

I Vejle Boldklub blev det blot til tre Superliga-kampe og to optrædener i pokalturneringen. Tidligere har han også været udlejet til Kilmarnock FC fra Skotland.

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.