Han har flere klubkampe for Silkeborg IF end nogen anden, og han kan skrive dansk mester, pokalvinder og EM 1992-vinder på cv’et.
Jo, Morten Bruun har prøvet mere end de fleste. Og det har han i øvrigt også, når det kommer til engelsk fodbold, selv om han aldrig spillede førsteholdsfodbold for andre end Silkeborg IF.
Den nuværende fodboldkommentator er bogaktuel med bogen “Matchday”. Bogen handler om engelsk fodbold og har undertitlen “turen går til engelsk fodbold”, og i et interview fortæller fodboldkommentatoren nu, hvilken spiller det er, han faktisk holder mest af.
Og valget er overraskende.
Læs også:Ekspert om FCK’s rekordindkøb: Han har været smertefuldt ordinær
Morten Bruun fortæller til TV Midtvest, at det er Claus Bech Jørgensen, nu 43 år, han holder mest af som spiller. Bech Jørgensen spillede i flere divisionsklubber i England, blandt andre Bournemouth og Blackpool, men stoppede sin karriere i 2009. Han er i dag ungdomstræner i AaB.
– Jeg bliver tit drillet med, at Claus Bech Jørgensen er min yndlingsspiller i hele verden, og der er noget om det. Inden folk begynder at trække på smilebåndet og sige, at det også bare fordi, han ikke kunne komme på i Ikast eller i Herning, så skal man bare lige vide nogle af de ting, han har oplevet.
– Han har spillet playofffinale på Wembley for 50.000 tilskuere. Han fik en over 10 år lang og forunderlig karriere i engelsk fodbold. Så Claus Bech Jørgensen har oplevet 10 gange så meget som den almindelige Superligaspiller i Danmark. Jeg er en stor, stor beundrer af Claus Bech Jørgensen, lyder det fra Morten Bruun til TV Midtvest.
Claus Bech Jørgensen blev født i Holstebro og nåede at være på kontrakt i AGF og AC Horsens, inden han tog til England og i den grad greb chancen.
Det er ikke hver dag, man får en signeret bog fra en europamester @Bruun6eren og det tilmed i godt selskab med @Bischoff6eren og @Fonoudi6eren
— Claus Bech Jørgensen (@ClausBJorgensen) September 30, 2019
Hvis ikke resumeet af bogen giver een læselyst, så er man ikke fodboldfan… #matchday #england #football pic.twitter.com/nkem3Auw4C
Læs også:Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
NYHEDER
