Han har flere klubkampe for Silkeborg IF end nogen anden, og han kan skrive dansk mester, pokalvinder og EM 1992-vinder på cv’et.
Jo, Morten Bruun har prøvet mere end de fleste. Og det har han i øvrigt også, når det kommer til engelsk fodbold, selv om han aldrig spillede førsteholdsfodbold for andre end Silkeborg IF.
Den nuværende fodboldkommentator er bogaktuel med bogen “Matchday”. Bogen handler om engelsk fodbold og har undertitlen “turen går til engelsk fodbold”, og i et interview fortæller fodboldkommentatoren nu, hvilken spiller det er, han faktisk holder mest af.
Og valget er overraskende.
Læs også:Ekspert om FCK’s rekordindkøb: Han har været smertefuldt ordinær
Morten Bruun fortæller til TV Midtvest, at det er Claus Bech Jørgensen, nu 43 år, han holder mest af som spiller. Bech Jørgensen spillede i flere divisionsklubber i England, blandt andre Bournemouth og Blackpool, men stoppede sin karriere i 2009. Han er i dag ungdomstræner i AaB.
– Jeg bliver tit drillet med, at Claus Bech Jørgensen er min yndlingsspiller i hele verden, og der er noget om det. Inden folk begynder at trække på smilebåndet og sige, at det også bare fordi, han ikke kunne komme på i Ikast eller i Herning, så skal man bare lige vide nogle af de ting, han har oplevet.
– Han har spillet playofffinale på Wembley for 50.000 tilskuere. Han fik en over 10 år lang og forunderlig karriere i engelsk fodbold. Så Claus Bech Jørgensen har oplevet 10 gange så meget som den almindelige Superligaspiller i Danmark. Jeg er en stor, stor beundrer af Claus Bech Jørgensen, lyder det fra Morten Bruun til TV Midtvest.
Claus Bech Jørgensen blev født i Holstebro og nåede at være på kontrakt i AGF og AC Horsens, inden han tog til England og i den grad greb chancen.
Det er ikke hver dag, man får en signeret bog fra en europamester @Bruun6eren og det tilmed i godt selskab med @Bischoff6eren og @Fonoudi6eren
— Claus Bech Jørgensen (@ClausBJorgensen) September 30, 2019
Hvis ikke resumeet af bogen giver een læselyst, så er man ikke fodboldfan… #matchday #england #football pic.twitter.com/nkem3Auw4C
Læs også:Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – færdig som landstræner
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
England – DR Congo
Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Belgien – Senegal
TRANSFER
