Morten Bruun røber sin yndlingsspiller: Jeg bliver tit drillet med det

Den tidligere landsholdsspiller og EM-vinder fortæller i et interview om sin yndlingsspiller.



Han har flere klubkampe for Silkeborg IF end nogen anden, og han kan skrive dansk mester, pokalvinder og EM 1992-vinder på cv’et.

Jo, Morten Bruun har prøvet mere end de fleste. Og det har han i øvrigt også, når det kommer til engelsk fodbold, selv om han aldrig spillede førsteholdsfodbold for andre end Silkeborg IF.

Den nuværende fodboldkommentator er bogaktuel med bogen “Matchday”. Bogen handler om engelsk fodbold og har undertitlen “turen går til engelsk fodbold”, og i et interview fortæller fodboldkommentatoren nu, hvilken spiller det er, han faktisk holder mest af.

Og valget er overraskende.

Læs også:Ekspert om FCK’s rekordindkøb: Han har været smertefuldt ordinær

Morten Bruun fortæller til TV Midtvest, at det er Claus Bech Jørgensen, nu 43 år, han holder mest af som spiller. Bech Jørgensen spillede i flere divisionsklubber i England, blandt andre Bournemouth og Blackpool, men stoppede sin karriere i 2009. Han er i dag ungdomstræner i AaB.

– Jeg bliver tit drillet med, at Claus Bech Jørgensen er min yndlingsspiller i hele verden, og der er noget om det. Inden folk begynder at trække på smilebåndet og sige, at det også bare fordi, han ikke kunne komme på i Ikast eller i Herning, så skal man bare lige vide nogle af de ting, han har oplevet.

– Han har spillet playofffinale på Wembley for 50.000 tilskuere. Han fik en over 10 år lang og forunderlig karriere i engelsk fodbold. Så Claus Bech Jørgensen har oplevet 10 gange så meget som den almindelige Superligaspiller i Danmark. Jeg er en stor, stor beundrer af Claus Bech Jørgensen, lyder det fra Morten Bruun til TV Midtvest.

Claus Bech Jørgensen blev født i Holstebro og nåede at være på kontrakt i AGF og AC Horsens, inden han tog til England og i den grad greb chancen.

Læs også:Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘FC København er Danmarks gigant’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’

Her kan du se FC Polissya mod FC København

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Her kan du se de danske hold i Europa

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Viborg FF – OB

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer