Han har flere klubkampe for Silkeborg IF end nogen anden, og han kan skrive dansk mester, pokalvinder og EM 1992-vinder på cv’et.
Jo, Morten Bruun har prøvet mere end de fleste. Og det har han i øvrigt også, når det kommer til engelsk fodbold, selv om han aldrig spillede førsteholdsfodbold for andre end Silkeborg IF.
Den nuværende fodboldkommentator er bogaktuel med bogen “Matchday”. Bogen handler om engelsk fodbold og har undertitlen “turen går til engelsk fodbold”, og i et interview fortæller fodboldkommentatoren nu, hvilken spiller det er, han faktisk holder mest af.
Og valget er overraskende.
Læs også:Ekspert om FCK’s rekordindkøb: Han har været smertefuldt ordinær
Morten Bruun fortæller til TV Midtvest, at det er Claus Bech Jørgensen, nu 43 år, han holder mest af som spiller. Bech Jørgensen spillede i flere divisionsklubber i England, blandt andre Bournemouth og Blackpool, men stoppede sin karriere i 2009. Han er i dag ungdomstræner i AaB.
– Jeg bliver tit drillet med, at Claus Bech Jørgensen er min yndlingsspiller i hele verden, og der er noget om det. Inden folk begynder at trække på smilebåndet og sige, at det også bare fordi, han ikke kunne komme på i Ikast eller i Herning, så skal man bare lige vide nogle af de ting, han har oplevet.
– Han har spillet playofffinale på Wembley for 50.000 tilskuere. Han fik en over 10 år lang og forunderlig karriere i engelsk fodbold. Så Claus Bech Jørgensen har oplevet 10 gange så meget som den almindelige Superligaspiller i Danmark. Jeg er en stor, stor beundrer af Claus Bech Jørgensen, lyder det fra Morten Bruun til TV Midtvest.
Claus Bech Jørgensen blev født i Holstebro og nåede at være på kontrakt i AGF og AC Horsens, inden han tog til England og i den grad greb chancen.
Det er ikke hver dag, man får en signeret bog fra en europamester @Bruun6eren og det tilmed i godt selskab med @Bischoff6eren og @Fonoudi6eren
— Claus Bech Jørgensen (@ClausBJorgensen) September 30, 2019
Hvis ikke resumeet af bogen giver een læselyst, så er man ikke fodboldfan… #matchday #england #football pic.twitter.com/nkem3Auw4C
Læs også:Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
Her kan du se FC København mod FC Polissya
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
Endnu et forbund i kødet på FIFA
NYHEDER
Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Har budt en milliard
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
INTERVIEW
