Han har flere klubkampe for Silkeborg IF end nogen anden, og han kan skrive dansk mester, pokalvinder og EM 1992-vinder på cv’et.
Jo, Morten Bruun har prøvet mere end de fleste. Og det har han i øvrigt også, når det kommer til engelsk fodbold, selv om han aldrig spillede førsteholdsfodbold for andre end Silkeborg IF.
Den nuværende fodboldkommentator er bogaktuel med bogen “Matchday”. Bogen handler om engelsk fodbold og har undertitlen “turen går til engelsk fodbold”, og i et interview fortæller fodboldkommentatoren nu, hvilken spiller det er, han faktisk holder mest af.
Og valget er overraskende.
Læs også:Ekspert om FCK’s rekordindkøb: Han har været smertefuldt ordinær
Morten Bruun fortæller til TV Midtvest, at det er Claus Bech Jørgensen, nu 43 år, han holder mest af som spiller. Bech Jørgensen spillede i flere divisionsklubber i England, blandt andre Bournemouth og Blackpool, men stoppede sin karriere i 2009. Han er i dag ungdomstræner i AaB.
– Jeg bliver tit drillet med, at Claus Bech Jørgensen er min yndlingsspiller i hele verden, og der er noget om det. Inden folk begynder at trække på smilebåndet og sige, at det også bare fordi, han ikke kunne komme på i Ikast eller i Herning, så skal man bare lige vide nogle af de ting, han har oplevet.
– Han har spillet playofffinale på Wembley for 50.000 tilskuere. Han fik en over 10 år lang og forunderlig karriere i engelsk fodbold. Så Claus Bech Jørgensen har oplevet 10 gange så meget som den almindelige Superligaspiller i Danmark. Jeg er en stor, stor beundrer af Claus Bech Jørgensen, lyder det fra Morten Bruun til TV Midtvest.
Claus Bech Jørgensen blev født i Holstebro og nåede at være på kontrakt i AGF og AC Horsens, inden han tog til England og i den grad greb chancen.
Det er ikke hver dag, man får en signeret bog fra en europamester @Bruun6eren og det tilmed i godt selskab med @Bischoff6eren og @Fonoudi6eren
— Claus Bech Jørgensen (@ClausBJorgensen) September 30, 2019
Hvis ikke resumeet af bogen giver een læselyst, så er man ikke fodboldfan… #matchday #england #football pic.twitter.com/nkem3Auw4C
Læs også:Superligaen fortsætter hos Nent og Discovery
LIVE
LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
