England har indført strenge karantæneregler for besøgende fra Danmark, og det har fået den betydning, at de danske landsholdsspillere, der optræder i engelsk fodbold, ikke kan vende tilbage til Danmark og spille hjemmekampene mod Sverige og Island.
Tottenham-cheftræner José Mourinho slår dog fast, at han ikke vil stoppe Pierre-Emile Højbjerg fra at deltage i næste uges Nations League-kamp mellem Belgien og Danmark, idet dette opgør spilles i Belgien.
– Pierre er i kontakt med sit landshold. Han ønsker selvfølgelig at spille for sit landshold. Selvfølgelig ønsker vi at få Pierre tilbage i en tilstand, hvor han kan spille. Og det ser ud til, at vi har fundet en løsning, der både beskytter os, og samtidig giver spilleren muligheden for at spille én kamp, lyder det ifølge Football London fra Mourinho.
– Situationen er simpel. Den første kamp er en venskabskamp mod Sverige. Den spiller han ikke. Den næste kamp er en Nations League-kamp i København. Han har karantæne, idet han fik et gult kort mod England. Så den spiller han heller ikke.
– Den tredje kamp er Belgien-Danmark. Så han bliver hos os og arbejder med os, og derefter tager han til Belgien. Han gør det, han ønsker, nemlig at spille med den største stolthed for sit landshold. Og derefter kommer han tilbage. Det er en situation, der passer alle godt.
Udover Pierre-Emile Højbjerg kommer det danske landshold også til at skulle undvære folk som Kasper Schmeichel og Andreas Christensen i kampene mod Sverige og Island.
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
