Nelsson kan ikke gå i fred: Jeg laver ikke sjov!

Victor Nelsson er en af Galatasarays ledende skikkelser, og det mærker han også, når han går på gaden i Istanbul.



Tipsbladet i Helsingør.

For otte dage siden kunne Galatasray efter en sejr over ærkerivalerne Fenerbahce lade sig hylde som tyrkiske mestre.

Fire års mesterskabstørke sluttede, og det blev fejret på gader og stræder, ligesom klubbens spillere holdt en stor fest. Den var danske Victor Nelsson, der er fast mand i Galatasarays midterforsvar, en del af.

– Det er helt vildt. Man kan ikke rigtig sammenligne det med herhjemme. Det var en vild oplevelse, og der er bare gang i den og masser af knald på, siger han til Tipsbladet og den øvrige skrevne presse ved landsholdssamlingen i Helsingør.

Victor Nelsson forlod FC København til fordel for Galatasaray for to sæsoner siden, men fankulturen i Danmark kan slet ikke måle sig med den, som stopperen oplever i Tyrkiet.

– Fankulturen er vildere. Først og fremmest er der flere fans, og når du er uden for banen, er det også svært at være privat. Jeg laver ikke sjov, men hvis man går rundt på gaden, så laver folk bare en klynge omkring dig og tager en masse billeder.

– Nogen gange er det lidt frustrerende, men jeg kan også godt lide at være derhjemme. Det er bare vildere. Der er knald på stadion, og de er meget fanatiske, hvilket jeg godt kan lide, siger Victor Nelsson, som også slår fast, at det ikke er noget problem men snarere meget positivt, at klubbens fans viser al den passion for ham og klubben.

Victor Nelsson er lige nu samlet med resten af landsholdet i Helsingør, hvor man forbereder sig på to EM-kvalifikationskampe mod først Nordirdland i Parken, inden man tager til Ljubljana for at møde Slovenien.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Kryptisk transfermelding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brasilien – Japan

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Tyskland – Paraguay

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Spændende melding

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp