Passionerede fans og stort pres.
Der venter Niels Frederiksen en stor opgave i polske Lech Poznan, da klubben endte på en skuffende femteplads i den seneste sæson.
Derfor er der helt klare forventninger til den kommende sæson, og forventningspresset er ikke noget, der får danskeren til at løbe skrigende bort, tværtimod.
Niels Frederiksen fortæller i et stort interview med Tipsbladet, at han er klar over, at der venter ham et stort pres fra dag ét, men en god ballast fra Brøndby kan hjælpe ham.
– Der er ingen tvivl om, at forventningerne er store. Det har selvfølgelig været en skuffelse for dem i den seneste sæson, hvor man ikke kom i top tre og ud i Europa, og det har været en stor skuffelse. De er ambitiøse.
– Min opgave er at få vendt det rundt og få vundet nogle fodboldkampe, så vi kan spille med helt i toppen igen og gerne vinde mesterskabet. Det er opgaven. Jeg har det fint med, at folk er ambitiøse om ting. Jeg vil hellere være i en klub, der er ambitiøs og vil vinde fremfor en klub, der vil væsentlig mindre, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
Kan du bruge din tid som Brøndby-træner til noget, når det handler om pres?
– Jeg tror bestemt, at jeg kan bruge min tid som Brøndby-træner i det nye job. Jeg tror, at det er en fordel, at man har prøvet det (pres, red.). Polen er et kæmpe land, og det er et land, der går rigtig meget op i fodbold, så selvfølgelig er der pres på. Der er vel to store klubber i Polen som Legia Warszawa og Lech Poznan, hvis man kigger på det hele.
– Det er fint med store forventninger, og det har jeg været vant til. Det var der også i Brøndby med stor opmærksomhed udefra og fra medier, så det er ikke noget nyt for mig overhovedet.
– Jeg synes, at det er interessant at komme til klubben, da den betyder meget for ekstremt mange mennesker, og det tiltaler mig. Erfaringen fra Brøndby kan man på mange måder sammenligne.
Artiklen fortsætter under billedet.
Godt med kritiske fans
Lech Poznan har en stærk økonomi, og det betyder, at forventningspresset er endnu højere, mener danskeren.
En ting er den stærke økonomi, en anden ting er de passionerede Lech-fans, der kræver resultater, og det er noget, der motiverer den danske cheftræner.
– Det er en ekstremt engageret og entusiastisk fanskare. Hvis der er få tilskuere, så er der måske 25.000, og der er 40.000 til en del kampe. Byen er en del større end Århus, og man fornemmer, at det er en by med folk, som lever og ånder for fodboldklubben. Det er bare fedt, og jeg vil hellere komme til en klub, hvor der er mange fans, også kritiske fans, der stiller krav end at komme til en klub, hvor folk er mere ligeglade. Der kommer helt sikkert tryk på det, og det er bare fedt.
Frygter du, at det kan komme til at gå helt galt?
– Nej, det tænker jeg ikke. Jeg er meget optimistisk, og jeg tror på projektet, som jeg har sagt ja til. Man skal huske på, at det er et meget grundigt forarbejde, der har fundet sted. Jeg tror, at de første samtaler fandt sted i marts måned, så det har været en relativt lang proces, hvor jeg har haft mange gode møder med ledelsen. Der var mange involveret som sportsdirektøren og ejerskabet. Jeg har haft en god fornemmelse hele vejen.
– Det er en anden kultur, men jeg er blevet mødt af en ledelse og et ejerskab, der har nogle værdier og måden, de gør tingene på, som jeg kan identificere mig med 100 procent. Det er også vigtigt for mig. Man kan aldrig vide, hvordan tingene ender ud. Der er ingen garantier i fodbold. Jeg er ret sikker på, at jeg ved, hvad jeg går ind til, og jeg tror også, at klubben ved præcis, hvad de får, siger Niels Frederiksen til Tipsbladet.
53-årige Frederiksen forlod Brøndby IF i november 2022, og han nåede derfor at stå uden job i halvandet år.
LIVE
TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
BIZART